BESCHERMDE FLANTEN. Vlak langs de weg vond ik op een van mijn zwerftochten door de natuur twee wilde kaardebollen, fier rechtop, hun bij de stengel aan elkaar gegroeide bladeren, die bij regen als een spaarbekken dienst doen, half gevuld met water, van de regenbui van die morgen. De zijscheuten begonnen al uit te lopen. Begin juli waren de planten ongeveer 1 meter hoog, de bollen waren nog niet in bloei, Tot mijn schrik bedacht ik, dat ze hier wel mooi in het zicht stonden, maar ook gemakkelijk door iedereen at te snijden waren. Bij het. naar huis gaan kwam bij mij het idee op om er een bordje bij to zetten "niet afsnijden a,u,b„" of iets der gelijks Het vertrouwen in de mensen won het echter van mijn wan trouwen en het; bordje bleef achterwege, Nu, eind juli, zijn ze afgesneden door een "natuurlief hebber1 Mei; enige wroeging keerde ik huiswaarts. Had u een bordje gezet, of niet? Het onderzoek, Wie wil er meewerken aan een onderzoek naar beschermde planten in ons gewest?, zo ongeveer luidde de vraag in de Steltkluut Mijn broer en ik gaven ons op, hij als "kenner" en ik als "aanbrenger" Maar aangezien mijn broer een dak op zijn huis ging zetten en dit voor het grootste gedeelte zelf deed, had hij in voorjaar en zomer we? iets anders te doen dan achter de wilde marjolein enz, aan te lopen, Op 2ï april was er in Zaamslag een dia-avond en daar wer den door de heer (i, Slob, de in ons gewest +e vinden be schermde planten getoond. Ik er op af, want daar kon ik de planten die wij moesten zoeken, leren kennen, dai leek mij voor iemand dit; alleen "de tingel" en de "rietsigaar" kende wel nuttig. ïk had dan ook nog nooit iets aan plantenkennis gedaan. De zaal zat, in mijn ogen, vol met fijne kenners en dat bleek al spoedig want de eerste de beste plant die op het scherm kwam, wisten verschillende personen al te staan, ik had de naam zelfs nog nooit gehoord. Ik kende hem niet anders dan het rode "Jertjen". Neg tal van sierlijk gevormde en mooi genaamde bloemen versche el 6,

de Steltkluut | 1977 | | pagina 30