de mens, toch weer heeft hersteld: het terrein stond vol uitgebloeide zeeasters waaruit diverse vinken wegvlogen. Hier en daar groeiden er al wilgenstruiken en een achte loos in de grond gestoken staak, was ook nog gaan groeien; misschien is het over enkele jaren wel een mooie knot wilg. Een groep van plm. 50 veldleeuweriken was er ook nog te zien en enkele hazen repten zich verstoord uit hun leger. Nadat we een uurtje over dit zandterrein hadden gezwor ven ging ieder tevreden naar huis. Waargenomen soorten: roodborstje 5? witgatje 1, koperwiek 6, waterhoen 4, meerkoet 3, winterkoning 5, heggemus 1. blauwe reiger 1, merel 10, grote lijster 1, fazant 4» patrijs 25, kneu 2, goudplevier 50, ekster 4, kievit 400, houtduif 350, kool mees 3, pimpelmees 2, grote bonte specht 1, wilde eend 3, kramsvogel 2, roek 3, kauw 2, rietgors 1, veldleeuwerik 50. J. de Ridder, Sluiskil. VERSLAG EXCURSIE JAAP DEKKERHUT (door een) objektief ge zien Het waarnemen en betere observeerwerk is veruit te pre fereren vanuit een hut of andere schuilplaats, ook een auto is daarvoor geschikt. Het lopen door een gebied veroorzaakt altijd alarmsituaties, waardoor een afwijkend gedrag gezien wordt, Met deze ervaring in m'n achterhoofd ging ik gewapend met statief, spiegelreflex en een 400 mm naar de aangewezen plaats bij de Spuikom. Het aantal deelnemers liep van resp. 5 op tot 9, die laatste 4 kwamen druppelsgewijs binnen, iets wat bij zo'n excursie niet goed te keuren is. Dat van fotograferen toen niets meer terecht kwam, dat kunt u zich wel voor stellen. Voor mogelijke fotografen die aan zo'n excursie willen deelnemen een waarschuwing dus. Het geopperde voor stel van de heer Grootjans, de excursieleider, om de hut wat vaker te gebruiken kan ik zeer zeker aanbevelen. Be denk dan wel dat de waarnemingen omgekeerd evenredig zul len zijn met het aantal deelnemers. De redactie kan on deraan dit stukje misschien de adressen noteren waar een sleutel te lenen is. Waargenomen vogels: Dodaars 2, Turkse tortel 3, Kuifeend 5, Ekster 5, leeuwe- 136.

de Steltkluut | 1977 | | pagina 24