merken. Op deze manier kan men een plant met in het oog springende kenmerken in 5 minuten determineren. Moeilijker wordt het als deze kenmerken niet zo op vallend zijn en de soorten op het eerste gezicht op elkaar lijken. In dit geval kan men alleen determi neren met een goede flora, die systematisch alle ken merken van de plant nagaat. Het determineren vergt nu vaak 30-45 minuten. Voor een gewone natuurliefheb ber is de eerste methode met een plaatjesboek zeker voldoende. Iemand die echter het naadje van de kous wil weten, dient de tweede manier te gebruiken. Vcor deze categorie is de cursus bestemd. Enige voorken nis is niet vereist, we beginnen gewoon van voor af aan b. Wat is het doel van determineren? Door het bestuderen van planten ontdekt men de volle dige schoonheid ervan. Men kan dan van zoveel moois genieten, waar men anders achteloos aan voorbij gaat, Bovendien als in een streek een aantal mensen goed kan determineren dan kan men daar een overzicht krijgen van alles wat er in de streek groeit en wat eventueel waard is om behouden te blijven. Een goed plantenbeheer wordt dan mogelijk. c. Wat houdt de cursus determineren in Op de eerste plaats maakt men kennis met de verschil lende kenmerkende onderdelen van planten. Dit wordt nagegaan met behulp van een plant, die elke cursist in handen krijgt. Verder krijgt men ook nog een overzicht hiervan uitgereikt. Daarna gaat men over tot het gezamelijk determineren van verschillende planten die op dat tijdstip bloeien. Routine in het determineren krijgt men echter pas na de cursus, als men zelf met een flora de natuur intrekt. Om de cursist bij dit laatste te helpen krijgt hij nog een overzicht mee van bekende plantenfamiliesdie in de streek voorkomen. d. Welke hulpmiddelen heeft men nodig bij het deter mineren? Ten eerste een goede flora als bovengenoemd. Ten tweede een loupe met een vergroting van minstens 3

de Steltkluut | 1978 | | pagina 5