Terneuzen, eind september 1977 Dat er soms op plaatsen waar men het niet verwacht toch zo het een en ander op "ornitologisch" te beleven valt, leert ons de zogenaamde "Westelijke Landtong", een opslag-terrein van Rijkswaterstaat nabij de West- sluis, de zeevaartsluiste Terneuzen. De Landtong is niet voor elkeen toegankelijk, want zo gauw men van achter de woningen bij het binnenhoofd van de Westsluis, waar ik woon, vandaan komt, ziet men een hek waarbij het bord "Verboden voor onbevoeg den" Doch de diverse pluimages trekken zich van zo'n bord niks aan, ze komen trouwens ook langs andere wegen binnen dan wij. Bovendien trekt op het eerste gezicht het terrein ons ook niet aan, want wat zou daar nu te beleven zijn? Doch schijn bedriegt...... De "Westelijke Landtong" is ruim 600 m lang en vari- eerd in breedte. Thans is 35% verhard met beton en bestrating, 10% is half verhard en van het onverhar de gedeelte neemt reserve materieel en-materialen e.d, 20% ruimte in beslag, zodat 35% open, braak terrein overblijft, begroeid met armetierige soorten grassen en ook kamille, varkensgras, zilverschoon, duizendblad en ander groen spul. Bij de werken van 19^0 t/m 1968 voor het verbreden, verdiepen of nieuw te graven kanaalgedeelten van het Kanaal Gent-Terneuzen, tussen de toegangen naar de zeevaartsluis en de reserve- en binnenvaartsluis is dit terrein opgespoten met uit het kanaal gebaggerde specie; zand met schelpen, weinig kleihoudend en zilt. Het wordt als het ware geheel omspoeld door het kanaalwater dat, zoals u wel zult weten, niet altijd in een even goede biologische staat verkeert. Toch wordt er momenteel wat paling gevangen; het water is vrij helder en het wemelt er soms van de watervlooi en. Vanwege de situering in het toen bestaande en veran derende landschap en de structuur van de grond werd het een leuke "getij-over-wachtplaatsvoor de door de vloed van de slikken langs- en de zandplaten in de 3 3

de Steltkluut | 1978 | | pagina 19