GEVONDEN: RINGEN van een sprinkhaan of krekel. Vergelijk de discus sie aan het "begin van de excursie. GEDRAG. Het is mij herhaaldelijk opgevallen dat tijdens de zang de vogel zijn vleugels plm. •§- cm van het lichaam afhoudt en dat deze dan hevig trillen. In ons geval zong de vogel vanaf een hoog topje in het grasveld, zodat hij duidelijk "boven het veld uitstak. Hij zingt ook vanuit lage struiken, waar hij al zingend doorheen wipt. Ook regen verhindert hem niet onverminderd door te zingen, zij het wel vanaf een min of meer beschutte plaats. Ook heeft de vogel een sterke drang om naar dezelfde plaats terug te keren. Bij nadering vliegt hij op het al lerlaatste moment op en komt dan ongezien naar zijn plaats terug geslopen. Dit heb ik meerdere malen kunnen vaststellen. Op grond van bovenstaande gege vens ben ik tot de conclusie gekomen dat het be trokken vogeltje een SPRINKHAANRIETZANGER was. Dit is voor Sas van Gent de eerste waarneming, maar ik ben van mening dat deze vogel in de grensstrook talrijker voorkomt dan wordt aangenomen. Nog een opmerking: de afbeelding van de Sprinkhaan- rietzanger is in de Vogelgids en Europese vogels niet representatief voor de Sprinkhaanrietzanger J. v.d. Kammen, Beneluxstraat 124, Sas van Gent. GeringdArnhem 3.1 18.989, Torenvalk, nestjong, 21-06-1977» Zuidspaarndammerpolder NH. Gevonden25-09-1977» Kruispolder, gewond, verm. buksschot, wordt verzorgd. Los te Hulst 09-10-1977, "Via J. van Damme, Kruispolder. GeringdArnhem 6.045.011, Bruine Kiekendief, nest- jong, 17-06-1977, Eemdijk, IJsselmeerpolders Gevonden: gewond aan prikkeldraad 17-08-1977, Hoeve Steenbosch, Axel. Verzorgd door Sponselee, later door C, Riemslag. Via K. de Putter, Hoeve De Steenbosch. 4 6

de Steltkluut | 1978 | | pagina 32