het is inderdaad Halidrys siliquosa, het Hauwwier- Dit plaar dat u mij op stuurde is naar alle bruinwier komt in Z.W. Nederland alleen op één plaats in de Oos- terschelde voor (zuid kust Tholen). Met an dere woorden het exem waarschijnlijkheid af komstig van de kust van Zuid Engeland of Noord Frankrijk en door wind en stroming hier naar toe gevoerd. Het wier kan natuurlijk ook door een schip zijn meegenomen, maar dat is nooit te controleren. Blijft u vooral zoeken naar het Japanse Bessenwier. Wie weet of het toch op zekere dag zijn kop opsteekt in de Westerschelde- Het verzoek van de heer Nienhuis om uit te blijven zien naar het Japanse Bessenwier willen we ook aan onze leden overbrengen. We kregen van de auteur van onderstaand artikel toe stemming het gehele artikel over te nemen. De auteur is verbonden aan het Rijksherbarium te Lei den; het artikel werd gepubliceerd in Gorteria, deel 8, nr 10/11, 1977. In verband met plaatsruimte hebben we de literatuur lijst en de Engelse samenvatting weggelaten. Sargassum muticum (Yendo) Fensholt, het Japans bessenwier, is een bruinwier dat van nature langs de kust van Japan voorkomt. Via de O.-kust van N.-Amerika heeft het nu ook Europa bereikt. Het Japans bessenwier is oorspronkelijk onder de naam Sargassum kjellmanianum f. muticum beschreven door Yendo (1907). Dit wier kwam toen nog voornamelijk voor langs de warmere gedeelten van de Japanse kust, met name langs de zuidelijke kusten De reis van een bruinwier rond de wereld door W. F. Prud'homme van Reine (Rijksherbarium, Leiden) Japan 5 7

de Steltkluut | 1978 | | pagina 11