DE NOTENKRAKER IN ONZE TUIN. Ik heb het geluk gehad deze vogel gedurende redelijk lange tijd in onze tijn te kunnen waarnemen. De noten kraker is een invasiegast en je ziet hem niet elk jaar in ons land. Zijn invasieachtig optreden in bepaalde jaren is te danken aan voedselschaarste in zijn broed gebied. Dikwijls is deze voedselschaarste een gevolg van overbevolking in het broedgebied; de naaldbossen van Noord-Europa, Siberië en Noord-Azië. De notenkra ker leeft in de naaldwouden vrijwel alleen van de vet te zaden van de arve, een dennesoort. Soms is er een misoogst en in die jaren trekken de notenkrakers in grote getale naar Midden-Europa. Deze trek loopt meestal uit op een massale vernietiging, omdat ze in Europa niet genoeg voedsel kunnen vinden. Door het gehele land zijn dit seizoen veel notenkra kers waargenomen. We kunnen dit jaar dus wel van een invasie spreken. De laatste grote invasies van de notenkraker waren in 1954 en 1968. Op 15 november 1977 arriveerde uit oostelijke richting een notenkraker bij ons in de tuin. Hij landde op een berk. Ik zat te studeren en merkte hem op toen ik even naar buiten keek. Beschrijving van de vogel: de vogel heeft de grootte van een duif. Hij heeft een wit gespikkeld bruin ve renkleed en een groen-blauwe glans op de rug. Verder een roodbruine kruin en een flinke lange snavel, wit te onderstaartdekveren en een witte eindrand aan de staart Het gedrag van deze notenkraker heb ik vrij goed kun nen bestuderen. De vogel hipt op de grond zoals de zwarte kraai en hij zoekt vaak hoge uitkijkposten op. Dikwijls zagen wij hem op de televisiemasten van hui zen zitten. Gewoonlijk vloog hij dan vanaf de hoge mast van tuin naar tuin, waarbij hij laag over de struiken vloog. Hierbij duikt hij met gesloten vleu gels uit de mast. Dit doet hij om snelheid te winnen. Verder is de vlucht van de notenkraker typisch gaai- 7 0

de Steltkluut | 1978 | | pagina 24