gen? (graspiepers zei Sponselee). Een klutenpaar, dan meerdere, dat overal en nergens vandaan komt, alarmeert luid en door angst voor het kroost over moedig geworden, over onze hoofden. Ook tureluurs waarschuwen hun jongen. Vinnig verjagen zij enkele Zilvermeeuwen, die met hun vraatzuchtig gejank toch nog hoven het gekrijs van duizenden krijsende kok meeuwen hoorbaar zijn. Als onze groep de confronta tie met het prikkeldraad heeft doorstaan en een eind het schor inwandelt, gaan de kokmeeuwen eerst aarze lend, maar dan massaal op de vleugels. Komen ze uit de grond, uit de lucht, vermenigvuldigen ze ter plekke Onze eerste ontdekking is een kievitsnest, wier leg- sel we aldra kunnen vergelijken met een nabijgelegen klutennest. De kievitseieren zijn iets groener, pun tiger, de eieren vormen een klavertje vier. Ook uit de groep komt nu alarm: een dame poogt mid dels een modderbad een camouflage te verwerven en de heren Maebe en van der Vloet ontdekken verscholen tussen enkele hoge graspollen een pas uitgekomen broedsel jonge kluten: piepkleine kuikens met grote loodgrijze poten, een lang puntig snaveltje, in het grauwgele dons reeds enigszins donker getekend, niet "piep"-end, maar heel zachtjes "kluut«-end. We ont dekken er een drietal, voorzichtig stappend om te voorkomen dat onze nieuwsgierigheid de beestjes nood lottig wordt. In de loop van de avond ontmoeten we op de Gasdam nog twee keer enkele pas uitgekomen broedsels, die door de kenners worden geschat op 2 A 3 dagen oud. Enige tientallen meters verder komen we bij ontelbare aantallen kokmeeuwnesten. Veel legsels zijn onvolle dig; we ontdekken wel enkele legsels halfwas-jongen. Jos Neve legt uit dat een tiental dagen tevoren vrij wel alle nesten zijn weggespoeld. Berustend en zonder tijdsbesef zijn alle kokmeeuwen weer opnieuw gaan leggen en broeden. Intussen heeft zich, komend vanuit een naburig wei land over de dijk, een groepje van ongeveer 15 grut to's gevormd. Als we naderen, vluchten ze verder het 9 t

de Steltkluut | 1978 | | pagina 13