roepend om de oren, iets wat je in deze tijd van het jaar in en rond Saaftinge gewoonlijk wel kunt meema ken maar zo'n tien Klutenparen in een kreek, die je nauwelijks meer die naam zou geven is een verrassende en opmerkelijke zaak. De Kluut, door de heer Sponselee ooit de "parel van de Zeeuwse kreken" genoemd, is een bewoner van ondie pe kreken, ondiepe gedeelten van diepe kreken en dras sige weilanden met zachte voedselrijke modder en sterk wisselende waterstanden. Zo'n tien, vijftien jaar ge leden waren één of meer paren Kluten met jongen aan vrijwel elke kreek aan te treffen. (Sp.) Sindsdien is mede tengevolge van de beheersing van de waterstand het biotoop voor de Kluut sterk verminderd. Nog slechts in enkele kreken verblijven af en toe enkele paartjes. Bv. Braakman, Groot Eiland, Put ting. Hier, in de Reuzenhoeksekreek dus, hadden wij vanaf de weg regelmatig één of twee exemplaren gezien maar de circa tien paren met jongen die wij nu aantroffen mogen als een spectaculair-verrijkend herstel van de Klutenstand in dit gebied beschouwd worden. Dankzij de medewerking van het Waterschap Axeler Ambacht en de eigenaar, die geen bezwaar maakt tegen de sinds enige tijd hogere waterstand. "Hij ziet de vogeltjes ook graag en gras groeit er toch niet", Houen zo Meldden we eerder al de Zeeaster, via een weelderig- wit-bloeiende Meidoorn, doorboord met honderden paars-gele sterretjes van Bitterzoet (prachtig, nog nooit eerder gezien in die combinatie) vonden we het zilte pareltje van de primula familie: Melkkruid. Heeft u dat al eens bekeken door de loupe of als u die niet heeft door de omgekeerde veldkijker? Doe het eens, een wondertje. Volop te vinden in Saaftin ge, landinwaarts zeldzamer. Leuk was ook een vrouwtje Wilde eend op een stronk die half in het water lag. Zich kennelijk bewust van haar schutkleur in die omgeving liet ze ons tot op enkele meters naderen. De vaak in dit terrein jagende Torenvalk liet zich niet zien. Zou hij in deze maanden wat te gemakkelijk 9 6

de Steltkluut | 1978 | | pagina 18