EXCURSIEVERSLAGEN TWEEDE VERKORTING EN GROTE GAT, 6-5-78 Weersgesteldheid: zonnig met af en toe bewolking Temperatuur: 15°C Wind 1-2 ZO. Om 9 uur hadden zich 19 deelnemers verzameld voor de excursie onder leiding van B. Grootjans. Deze ging langs een nog vrij jonge afgraving en via een weiland met Canada-populieren naar een kreekrestantje aan de Eerste Verkorting. Van hieruit zijn we naar het Grote Gat gewandeld, van waaruit we teruggegaan zijn naar het beginpunt. De excursie was nog maar net begonnen of we hoorden de typische lach van een Groene Specht, een niet alle daagse vogel in Oost Zeeuws Vlaanderen. Gezien hebben we deze vogel niet, even dachten we hem ontdekt te hebben, er hing nl. een specht tegen de stam van een Canada-populier. Na nog eens goed gekeken te hebben bleek het een Grote Bonte te zijn. Bij de afgraving aangekomen bleken er zich nogal wat watervogels op te houden; Wilde eend, Kuifeend, Bergeend, Dodaars, Meer koet, Oeverloper en een 3 Krooneend. Het 3 Krooneend gaf wel enige moeilijkheden met de determinatie; eerst dachten we dat het een bastaard wilde eend was. Maar gelet op de oranje-rode snavel, het wat lichte onder lijf en de bruine kop, was het de meesten van ons toch wel duidelijk dat we hier te doen hadden met een 3 Krooneend in overgangskleed. Bovendien toen we de vo gel naderden vloog hij verschrikt weg, terwijl de Wil de Eenden rustig doorzwommen. Bij de Canada-populieren stuitten we op de volgende moeilijke determinatie. Een excursieganger en ik dach ten een Bosrietzanger te zien. De vogel had nl. een 8 6

de Steltkluut | 1978 | | pagina 8