Enige resultaten van het ornithologisch atlasproject in Zeeland door Peter L. Meininger Het jaar 1977 was &et laatste jaar van vijf jaar onderzoekten hate van het Atlasproject voor broedvogels, georganiseerd onder auspiciën van de Stichting Ornithologisch Veldonderzoek Nederland (SOVON). Het doel van dit project was het vastleg gen van de geografische verspreiding van de Neder landse broedvogels op basis van 5x5 kilometer-blok ken. Nu het project is afgerond kunnen we conclude ren, dat het een succes is geworden, ook wat betreft Zeeland. Dit is vooral te danken aan de vele vogel waarnemers die hun waarnemingen ter beschikking stelden (totaal in Zeeland ruim 70). Voor een nadere beschouwing van de resultaten van het Atlasproject in geheel Zeeland wordt verwezen naar een artikeltje in Zeeuws Nieuws (maart 1978), waar ook nader wordt ingegaan op voor- en achteruit gang van de verschillende vogelsoorten. In het na volgende worden in het kort enkele resultaten van het Atlasproject besproken. In geheel Zeeland werd in de jaren 1973 t/m 1977 van 143 soorten zeker of waarschijnlijk broeden vastgesteld. Dit is 72 van het totaal na 1900 in Nederland vastgestelde broed- vogelsoorten. Van 14 soorten die voor 1973 in Zee land (waarschijnlijk) hebben gebroed kon het broeden gedurende de onderzoeksperiode niet worden vastge steld In de volgende tabel is een samenvatting gegeven van wat er bekend is over verspreiding, aantallen en eventuele voor- of achteruitgang van de broedvogels in Zeeland. De tabel is grotendeels gebaseerd op de resultaten van het Atlasproject. Soorten die in Zeeland voor een belangrijk deel in Zeeuws Vlaanderen broeden zijn o.a. Fuut, Woudaapje, 1 2 1

de Steltkluut | 1978 | | pagina 11