De Geelgors, Saaftinge biedt dus geen mogelijkheden, maar de bos- sages in de Hedwigpolder zouden mogelijk geschikt zijn. Sp. Tekeningen: M. MommersBron: CRM-landschappenkaart. waar is hij gebleven? De geelgors, waar is hij gebleven, een vraag die we ons terecht kunnen stellen. Hoe lang is het al niet geleden .dat hij nog bij zowat elk weiland, op een weipaal gezeten, de gele borst vooruitgestoken en met opengesperde bek, zijn liedje ten gehore bracht, voorwaar geen schoon geluid maar toch wel aangenaam. Het was een typisch vogeltje van het 'Oud Zeeuwsvlaams Polderlandschap' voordat dit door landbouwmodernise- ring en ruilverkavelingen werd omgevormd tot het hui dige 'Hieuw Zeeuwsvlaams Cultuurlandschap'. Vaak kom je bij het doornemen van notities van de ou deren onder ons (éils men dan eens de moeite nam hem op te schrijven!) zinsneden tegen als 'zeer algemeen', 'veel', 'talrijk zingend', om er maar een paar te noemen. Ook ikzelf kan me die 'geelvinken' (wisten wij toen veel dat dat beestje 'geelgors' heette) uit m'n jeugdjaren goed herinneren. Je zag ze veel langs de Oude Vaart tussen Hulst en Groot Eiland, rond de Waterstraat ten zuidoosten en het gebied tussen Linie en Zoutestraat ten noordoosten van Hulst waar we nu de nieuwbouwwijk 'Moerschans' vinden. Hu ben ik niet de enige met dergelijke herinneringen, ook G. Sponselee uit Hulst, mede-auteur aan de 'Avifauna van Oostelijk Zeeuws-Vlaanderen1975kon me ver tellen dat ze indertijd (jaren vijftig) erg talrijk voorkwamen in de polders rondom Kampen (Hontenisse Ook in de literatuur vinden we enige aanduidingen van de vroegere talrijkheid: Middelman en Veldhuyzen (l94ö) noemden hem een algemene broedvogel van het 1 3 4

de Steltkluut | 1978 | | pagina 24