Naar aanleiding van de vernietiging van spreeuwen met dynamiet in het Belgische Sint-Truiden en omge ving - eind 1976 - maakte R.Bleijenberg tegen een Belgische journalist de opmerking dat in o.a. ooste lijk Z.Vlaanderen de schade door spreeuwen opmerkelijk veel minder is omdat er meer torenvalken zijn. Hij ba seerde deze mening op de vondst van enkele spreeuwe bouten in door hem gecontroleerde torenvalkkasten kast 46 We citeren uit de Wase Koerier: "Het is een spannend schouwspel hoe de vele prooien, meestal muizen, jonge ratten en soms ook een mol en vele jonge spreeuwen worden aangebracht, maar geen duiven zoals velen denken. Bij het schoonmaken van één van die kasten telden we 48 spreeuwepootjes." Om absolute zekerheid te hebben over de herkomst van poten, veren en andere resten, verzamelde Bleyenberg in het najaar van 1976 uit een aantal torenvalkkas ten allerlei resten. We stuurden het materiaal aan de nationale spreeuwenkenner en -bestrijder B.Schaff- ner van het Rijks Instituut voor Natuurbeheer (RIN) te Arnhem Eind februari 1977 kregen we navol gend antwoord. De nummers hebben betrekking opde kasten waaruit het materiaal is verzameld. "Dank voor je welriekende zending uit torenvalkkas ten. Met 3 man hebben we het onafhankelijk van elkaar bekeken (Tom Renssen, Jan Burgers en ik). Helaas moet ik je teleurstellen wat betreft spreeuwenpreda- tie; spreeuwenveertjes zaten er n.l. heel weinig in. In 7zaten 2 veertjes van juveniele spreeuwen. De rest hielden we voor (grotendeels) mussen, maar ook veel kwikstaarten en leeuwerikken. En wat torenvalk veren, waarschijnlijk van de bewoner zelf. In 46) ontzaglijk veel (muizen?-haren2 bekkens poten) van kikkers, schoudergordel van een mol 1 poot, grote braakballen, 1 veertje van een juveniele spreeuw en wat mussen- en leeuweriken- of kwikstaart veren. Al had dit nest veel minder veren (en veel meer haar) dan de andere drie. In 51) zat 1 veertje, dat wellicht van een spreeuw kan zijn. Verder veel braakballenmet haar en veel ke- verresten. Verder helemaal geen veren. 1 4 0

de Steltkluut | 1978 | | pagina 30