DIVERSEN Deze vondst geeft ons toch weer enige aanwijzing dat de eerste veronderstelling niet helemaal onjuist was. Verder is er reden genoeg om in de toekomst de pre- datie van spreeuwen door torenvalken in de gaten te houden. G.M.P. Sponselee. Wie belangstelling heeft in het werk van Schaff- ner leze zijn boek: Spreeuwensafari. Grote ABC 265, De Arbeiderspers. Amsterdam. Om dit overzicht te kunnen samenstellen werden knip sels geraadpleegd uit: Het Laatste Nieuws, 1 juli 1976, pag 7> De Wase Koerier, ongedateerd knipsel (begin juli 1976) pag 4. De Stem, 2 juli 1976, zonder paginering. Het laatste Nieuws, 25 februari 1977» PaS 21. Ook werd gebruik gemaakt van de aantekeningen van R.Bleijenberg te Nieuw Namen. Sp. UNI EKE V LINDERWAARNEMING Op 29 april 1978 gingen Bouke Grootjans en Fake Haak, zoals elk jaar, Blauwe Reigers tellen op het Plaatje bij Luntershoek. In de bosrand aldaar zagen zij een bijzonder vlindertje. Het ge lukte Bouke om er een foto van te maken. Bij nader onderzoek bleek het een Landkaartje (A- raschnia levana L.) te zijn. Het unieke van deze soort is: de seizoensdimorfieDat wil zeggen, dat de voor- jaarsvorm (levana L.) wat kleur aangaat geheel anders is dan de donkere zomervorm (prorsa L.). Vroeger wer den deze vlinders dan ook als een eigen soort be schreven. Onder invloed van temperatuur en vochtig heid, waaraan de pop in een bepaald stadium is bloot gesteld, kan zowel bij de mannetjes als bij de wijfjes verschil optreden in kleurof tekening. Het Land- 1 4 2

de Steltkluut | 1978 | | pagina 32