De Steltkluut KRINGLOOPPAPIER Jaargang 9- Nummer 1. Februari 1979- De Steltkluut die U nu in handen heeft ziet er wat grijs uit. Dat komt omdat hij gedrukt is op zg.kring looppapier (KP). Er zijn veel redenen om dit papier te gaan gebruiken en hoewel ze misschien al bekend zijn, wil ik ze hier nog even kort geven. Papier wordt tegenwoordig vrijwel uitsluitend uit hout gemaakt. De verwerking van hout tot papier kost veel energieterwijl er veel watervervuiling op treedt door de gebruikte chemicaliën en organische stoffen. Zo is een flink deel van de vervuiling van de Rijn toe te schrijven aan grote pulpfabrieken in Duitsland. Papiervervaardiging uit hout is dan ook milieuvervuilend Papier kan echter ook uit oud- dus gebruikt- papier gemaakt worden. De voordelen hiervan zijn: geen hout nodig, dus bossen worden gespaard, minder energie nodig en veel minder watervervuiling. Daarbij komt nog vermindering van het afvalprobleempapier dat anders weggegooid zou worden, wordt weer nuttig gebruikt. Hopelijk krijgt zo oud papier weer wat handelswaarde. Als een klein nadeel van KP kan de grijze kleur ge zien worden. De .eerder gebruikte inkt is nu namelijk egaal over het papier verspreid. Dit kan enige hinder opleveren bij het opnemen van foto's door verminderd contrast In november 1978 is door de Vereniging Milieudefensie een landelijke actie gevoerd voor meer gebruik van KP Als gevolg hiervan zijn een aantal gemeenten en andere instellingen overgegaan op het gebruik van KP. Het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne gebruikt het al een paar jaar.Omdat onze Vogelwacht zich ook wil inzetten voor een schoner milieu, wat 1

de Steltkluut | 1979 | | pagina 3