moerasandijvie bloeit (van mei tot juli) met vele, gele composietenhoofdjes in een opvallende, scherm- vormige pluim. (fig. 1). Het belangrijkste verspreidingsgebied van deze soort is uitermate klein; zo klein zelfs, dat een inter nationale werkgroep van de Raad van Europa heeft besloten de moerasandijvie te plaatsen op de lijst van bedreigde Europese plantensoorten. Voor wie dit leest en de uitgestrekte groeiplaatsen in de IJsel- meerpolders kent, is dit misschien een ietwat merkr waardige mededeling. Maar dan dient daar wel aan te worden toegevoegd, dat deze plant buiten Nederland niet of nauwelijks voorkomt. Dit betekent, dat, als hij in Nederland door welke omstandigheden dan ook, in aantal sterk zal achteruitgaan, hij in héél Euro pa achteruitgaat, ja zelfs met uitsterven wordt be dreigd De moerasandijvie is, zoals gezegd, vooral een plant van het drooggevallen land, zoals vroeger veelvuldig in Noord- en Zuid-Holland was te aanschouwen, wan neer er weer een plas werd drooggemaaktMaar OUDE MANS schreef reeds in 1873Zoodra de drooggemaakte plassen bebouwd worden, begint het Aschkruid (een oude naam voor de moerasandijvie M.) minder algemeen te worden, en eindelijk verdwijnt het ook wel op plaatsen, waar het vroeger in duizenden exemplaren te vinden was." Een variant van het drooggevallen land is de opge spoten grond, waarop moerasandijvie ook opperbest aanslaat. Hiervoor geldt echter hetzelfde: men spuit geen grond op om er planten te laten groeien, maar om die grond te bebouwen. Samenvattend kan worden gezegd, dat de aard van de groeiplaats, waar de soort uitbundig voorkomt, aanleiding geeft om het voortbestaan van de moerasandijvie in Nederland - en dus op aarae- met enige zorg tegemoet te zien. lMu dient te worden opgemerkt, dat een kleine 20 jaar geleden - om precies te zijn in 1959 - de soort zo massaal in Oost-Elevoland bloeide en vruchtzette, dat zijn pluis zich bij een heersende westenwind heeft weten te verspreiden over onze oostgrens. Jaarlijks verschijnt er sindsdien een Duitstalige pu- 7 3

de Steltkluut | 1979 | | pagina 11