maties zijn er thans 1 b vindplaatsen bekend van de ze soort in zuidelijk Zeeland, waar hij tot voor die tijd niet bekend was. 2) Dit durven wij met enige stelligheid te beweren, oia dat het Rijksherbarium te Leiden over aile planten- gegevens van alle Nederlandse soorten hogere planten beschikt; hetzij in de vorm van een herbarium-exem plaar, hetzij verzameld tijdens de veldinventarisatie van de Nederlandse flora, hetzij als literatuurver melding of aangemeld per brief. Wat het herbarium betreft, beschikken we over ruim 250.000 Nederlandse hogere planten (w.o. 227 exem plaren van de moerasandijvieEen zeer belangrijke bron van gegevens vormt die, welke in het veld wor den verzameld op basis van z.g. uurhokken.'Men gaat dan het veld in -liefst een paar maal in verschil lende seizoenen- met een z.g. streeplijst, waarop na genoeg alle in het wild groeiende soorten staan ver meld en een stafkaart. Binnen een vastgesteld ge bied van 5 x 5 km (een uur bij een uur gaans, van daar de term uurhok) worden alle gevonden soorten aangestreept en later per soort op kaartjes ver werkt. Voor Zeeland is dit na 1950 op zeer grondige wijze door de heer A. de Visser geschied, zodat we durven stellen een goed overzicht te bezitten van de Zeeuwse flora. Dagelijks komen er meldingen van vondsten, per brief maar ook in verslagen en publicaties. Een melding per brief is het snelst verwerkt, vooral wanneer de inzender gebruik maakt van onze speciale systeem kaartjes, die gratis op aanvraag worden toegezonden. Verslagen en publicaties vergen meer tijd, die kun nen niet zo snel worden verwerkt. Zo kon het voor komen, dat een vondst van de moerasandijvie, die de heer P.L. TOMBEUR 1 975) vermeldde in zijn verslag over de Zwartenhoek onder Axel, door ons nog niet was verwerkt. Dat de vondst uit 1972 in het Groot Eiland bij Hulst, vermeld in het verslag van de heer M.A. BUISE (1977)» nog niet was verwerkt, had een andere oorzaak: wij beschikten niet over dit verslag. En daar raken we een belangrijk punt. Om op de hoog te te blijven van de actuele stand van zaken van de 75

de Steltkluut | 1979 | | pagina 13