BESCHERMDE PLANTEN INVENTARISATIE BESCHERMDE PLANTEN In 1977 is door een groot aantal medewerkers een poging gedaan om de "beschermde planten in Oost- Zeeuwsvlaanderen te inventariseren. Zoals men weet is het bij wet verboden deze planten te plukken, af te snijden enzv. Om nu een beeld te krijgen van wat er in ons gewest aan beschermde planten te vin den is, nam iedere deelnemer aan dit project één of meerdere polders voor zijn of haar rekening en trachtte deze in de loop van 1977 zo goed mogelijk te inventariseren. De gevonden beschermde planten werden in kaart ge bracht en tevens vermeldde men zo nauwkeurig moge lijk het aantal of het door de planten begroeide oppervlak. In 1978 zijn al deze gegevens door on dergetekenden verwerkt en op één kaart overgebracht, terwijl tevens per polder een lijst van beschermde planten werd opgesteld. Deze gegevens zijn ter be schikking van "de Steltkluut" gesteld, zodat deze op haar beurt bevoegde instanties kan informeren. Wij willen nu de lezers een globaal overzicht geven van de resultaten van dit project. In totaal zijn 15 beschermde soorten in 1977 in ons gewest gevonden n.l.: aardaker, wilde marjolein, wilde kaardebolgrasklokje, akkerklokje, rapunzel- klokje, maagdenpalm, zwanebloem, gewone vogelmelk, parnassia, moeraswespenorchisgevlekte orchis, vleeskleurige orchis, breedbladige orchis, en riet-orchis. Sommige van deze soorten worden alleen op speciale plaatsen gevonden. Zo trof men parnassia en moeras wespenorchis bijna alleen in de Braakman aan. Parnas sia lijkt op een witte boterbloem, terwijl moeraswes penorchis een typische orchis is met witachtige bloemen. De orchis soorten hebben "tulpenbladen" en bloemen met een grote "onderlip en spoor". De andere genoemde orchis soorten worden aange troffen op graslanden nabij kreken, waar weinig of 9 3

de Steltkluut | 1979 | | pagina 31