HET OUD GALGEWATER Ten zuiden van Hulst ligt een kreekrestant, het Oud Galgewater. Veel valt er van het kreekkarakter niet meer te hespeuren, aangezien het vrijwel geheel is verland op een, ten behoeve van de afwatering open gehouden, watergang na, en het als weiland wordt ge bruikt. Het is een restant van een eertijds uitgebreid krekenstelsel dat na de militaire inundaties van 1584/85 Tachtigjarige Oorlog) en 1672 ontstond in de toenmalige Absdale- en ClingepolderAndere overblijf selen van dit krekenstelsel vinden we nog her en der in het landschap terug, zij het dan dat ze danig zijn verminkt in de laatste 20 jaar. We kennen o.a. het Steensche Gadt voormalige vuilnisbelt van Sint Jan steen), de Oude Galgekreek verbinding Steensche Gadt met Oud Galgewater), Papalekreek (kreekrestant bij de vlasfabriek aan de Hoge Weg en de watergang langs het westtalud van de Steensedijk)de Buitenvest, de Ber riekreek, De Groote Kreeke (oude vuilnisbelt van Hulst), en de Splinterkreek. Met de aanleg van de Steensedijk in 1683 werd het gedeelte van de Absdalepolder waarin het Oud Galgewater als zijkreek van de Papalekreek lag, van het buitenwater afgesloten. Dit poldergedeelte werd toen onder de naam 'Oversprong van de Absdalepol der' bij de Clingepolder gevoegd. Een brede hoog opgeslibde schorrekreek was het bij de indijking, hetgeen ook nu nog te zien is. We zien er de hoge tamelijk steile voorheen afkalvende) zuidoe ver met de stroomgeul erlangs de huidige watergang) en een lage, geleidelijk oplopende noordoever waar eer tijds opslibbing plaatsvond. De Galgekreek is een ty pisch voorbeeld van een smalle diep uitgesneden schor- regeul met hoge steile oevers. Gaandeweg verbreidde zich een moerasvegetatie over de kale slikken waarin vooral zoutminnende soorten de boventoon zullen hebben gevoerd. Met de verzoeting van het grondwater kregen ook andere soorten een kans en verminderde het aandeel der zoutplanten. Momenteel zien we dan ook nauwelijks 181

de Steltkluut | 1979 | | pagina 23