werden met behulp van een net monsters genomen in de Spaarbekkens van de VMZ te Philippine, in een Spuikom gelegen direct beneden één van de spaarbek kens en in de Braakmankreek. Van de genomen monsters werd de macrofauna, kleine beestjes zoals wantsen, haften, bloedzuigers, muggelarven, libellelarven, kokerjuffers en slakken verzameld en zover mogelijk gedetermineerd. Rob Gerritsen. Vandelexcursie op de Gasdam in Saeftinghe, 29 juni 1979. Stipt 19 uur geeft onze gids Rich.Bleyenberg, het start sein vanaf Emmahaven. Zestiendeelnemers hebben zich gemeld» Met enkele auto's rijden we naar de Gasdam. De lucht is halfbewolkt, een lage zon geeft een mooie gloed aan de kleuren. De temperatuur is vrij koud voor de tijd van het jaar. Er staat een lichte zuid-westenwind. De tocht gaat over de Gasdam tot aan het "derde plateau", rechtsaf dwars door een "potpoldertje" naar de Oude Zeedijk van de HedwigpolderDat potpoldertje blijkt een half in gedijkt weiland te zijn wat bij extreem hoge waterstand diens moet doen als overloop, om te voorkomen dat Antwerpen te veel water krijgt. Om dezelfde reden, zo weet de heer Bleyenberg op zijn eigen rustige en boeiende wijze te vertellen, is Saef tinghe bewaard gebleven om de Antwerpse industrie voor water overlast te beschermen. Vaar chemische fabrieken toch al niet goed voor zijn! Een wandeling over de Gasdam is, nu zo'n flink eind in de broedtijd gewoonweg indrukwekkend. Duizenden vogels, vooral Kokmeeuwen. Op merkelijk ook zijn een grote troep Bergeenden (gezien de afstand moeilijk te tellen, doch ruim 2é 300) die hier nu samenscholen. Vellicht betrefd het onvolwassen exempla ren en "vrijgezellen". De Kluut is ruim vertegenwoordigd en heeft zo te zien met goed resultaat gebroed. Een grote groep kleine steltlopers wordt ervan verdacht, gelet op het vliegbeeld (zwevend met omlaag gebogen vleugels) te zijn samengesteld uit oeverlopers. Uiteraard verwacht en ook aanwezig: Kemphaan. Slechts twee mannen en één vrouwtje konden we vinden. Boven het "potpoldertje" zweefde een broedverdacht 2 0 6

de Steltkluut | 1979 | | pagina 16