vegetatie. Vrijwel alle soorten hebben met elkaar ge meen dat ze een droge zandgrond met een zekere rude rale invloed (wellicht als gevolg van de vuilstort die tot 1970 was geopend, en de stalmestworp) ver dragen dan wel prefereren. Het merendeel zijn akker onkruiden van het zandgebied maar we zien er ook een aantal uit het KrijtdistrictBehalve een aantal een jarigen zien we een aantal twee- en meerjarige soor ten die als het gebied braak blijft liggen de vegeta tie meer en meer zullen gaan bepalen. Al met al kunnen we opmerken dat het terrein een, ze ker voor Oostelijk Zeeuws Vlaanderen, unieke flora herbergt. Of de huidige soortenrijke situatie van dit braakland kan blijven bestaan is zeer de vraag gezien plannen om het weer in bemest weiland te veranderen. Het zou zeer te zijn aan te bevelen dit terrein vei lig te stellen en aan te sluiten bij het SBB-reser- vaatMen kan zich de vraag stellen wat we ermee moe ten aanvangen? De natuurlijke successie zijn gang la ten gaan of door ingrepen (bv. elk jaar een gedeelte ploegen) de huidige situatie proberen te behouden, en dus proberen er een akkeronkruidenreservaat van te maken met de typische soortencombinatie die er thuishoort. Eén ding moet er in ieder geval niet mee gebeuren en dat is het vel zetten met allerlei geboomte en struikgewas, zoals is gebeurd met het SBB-deel. Niet alleen uit vegetatiekundig opzicht zou het jammer zijn maar ook vanuit geologisch stand punt bezien is dat zeker geen aanwinst. Een derge lijke beplanting doet de geologische structuur (de gelaagdheid etc) weinig tot haar recht komen; niet alleen voor het oog maar ook tasten de wortels tot op zekere hoogte de bodemopbouw aan. Bovendien moes ten we op de weinige restanten dagzomend Oud-Pleis- todeen, die betrekkelijk weinig zijn aangetast door ontgrondingswerkzaamheden in de loop der tijden, toch iets zuiniger zijn, wil Nieuw Namen dit unicum voor Nederland binnen zijn grenzen houden. Met dank aan de heer R. Bleyenberg voor het verstrek ken van een aantal waardevolle gegevens. M.A. Buise, Julianalaan 11, Hulst. 2 4 2

de Steltkluut | 1979 | | pagina 52