wisselend aantal (tot zeven exemplaren) kwamen zij samen met Vinken en Groenlingen op het uitgestrooi de lijn- en karweizaad af. Vinken zijn er deze winter beduidend meer dan vorig jaar(max. 4 22 en 4 Zij worden op de voerplank wel geduld door de Koper- wieken en de Spreeuwen terwijl beide laatste soorten onderling vaak onverdraagzaam zijn. Eenmaal, op 28-1-79 hadden we vijf Kramsvogels tegelijk in de tuin, onderling vechtend en pikkend en duikvluchten uit voerend op de merels, werkelijk echte vechtjassen. Voor de Waterhoen die enkele weken geleden plotse ling in onze tuin opdook duurt de winter kennelijk toch echt wel te lang. Moeilijk lopend sleepte hij zieh van de ene voerplaats naar de andere en ging dan door de knieën terwijl hij met zijn buikveren zijn poten probeerde warm te houden. Een treurig gezicht. Op de voerplank bestaat een bepaalde hiërarchie. Bij de kleinere vogels is de Koolmees de baas, de verlie zer is de Roodborstals volgt: KoolmeesPimpelmees MatkopmeesRoodborst Het Roodborstje is buiten het broedseizoen het gehele jaar door present. Vanaf begin Mei tot half Augustus is het afwezig, waarschijnlijk omdat het dan elders broedt. Soms zie je twee exemplaren doch dan steeds in een stevig gevecht gewikkeld. Jaarvogel is ook de Heggemus die, zoals 4k heb geconstateerd, broedde in een takkenhoop achter in de tuin. 's Winters schar relt hij bescheiden zijn kostje bij elkaar op de grond en komt dan vaak op het terras tot vlak onder het raam. Van de zomergasten is de Tjiftjaf omstreeks half Maart present. Meteen vanaf het begin van zijn terug keer laat hij de gehele dag door zijn overbekende staccato horen. De datum dat hij het laatst te horen was, 15 October 1978, betekende niet zijn vertrek. Gedurende de maand December van het afgelopen jaar was er regelmatig een Tjiftjaf in de tuin present (laatste datum 28-12-78). Waarschijnlijk was dit het zelfde exemplaar dat ik ook van zeer nabij op 29-1- 78 waarnam. Ook de Zwartkopmees is zomer en winter present en 2 4 8

de Steltkluut | 1979 | | pagina 58