den dat de wei waar deze beschermde! planten stonden, door werk zaamheden bij het uitdiepen van de Braakman platgereden is, en deels kapotgespoten. Het idee dat natuur waardevol is en dat zeldzame planten beschermd zijn, is blijkbaar nog niet overal door gedrongen (zie ook elders in deze Steltkluut). De avond mag als zeer geslaagd beschouwd worden, getuige de enthousiaste reacties van de aanwezigen. Met zoveel talent binnen de vogelwacht moet het mogexjjA zijn vaker een film en dia-avond met eigen bijdragen te organiseren. dr.G>Harts> VERSLAG GRASSEN CURSUS. Theorie-avond, 27 augustus 1979 Veertien personen hadden het tijdens de inleiding van drs A.van Haperen druk met aantekeningen maken over determinatiekenmerken waaraan een gras te herkennen is. In zijn zeer duidelijke en heldere inleiding bracht hij ons bij, waarop gelet moet worden bij het deter mineren van graésen. Telkens was zijn conclusie: dan is het dood eenvoudig. Al spoedig echter, tijdens het practicum-gedeelte van de avond, bleek het tegendeel. Maar van tijd tot tijd borrelde ergens in het gezelschap een vreugde kreet op: men was bij de goede soort uitgekomen. Alles te samen een zeer instructieve avond, die met moeite op het geplande tijdstip ge sloten kon worden. Excursie, 8 september 1979- Begunstigd door stralend zomerweer werkten 13 deelnemers het tweede deel van de grassencursus af: in het veld kennen en herkennnen van grassen. Het excursieterrein lag aan aan de Tweede Verkorting bij het kanaaltje en de tocht voerde over de Liniedijk naar de Dries Arendskreek. Gevonden werden: Liesgras, Riet, Frans Raaigras, Kropaar, Rood Zwenkgras, Witbol, Engels Raaigras, Ruw Beemdgras, Straatgras, IJle Dravik, RietzwenkgrasPioringras, Kweek en Strandkweek, Duist, Windhalm, Italiaans Raaigras, Haver en Timothee. Aan de Greppelrus die massaal tussen de bieten groeiden aan de Dries Arendskreek, leerden we in het veld de verschillen tussen grassen en russen. Daar zagen we ook twee luidruchtige Vlaamse Gaaien en vier Grote Lijsters; verder kregen de vogels geen aandacht. Een dood klein Koolwitje en enkele vlinders op toeven Koninginne- kruid konden we niet onbesproken passeren. Een opmerking van de leider: "je zou dit in het voorjaar moeten herhalen" werd hem nood lottig. Volgend voorjaar maken we onder zijn leiding weer een gras- senexcursie. Een stencil met meer informatie over grassen is vanaf begin januari verkrijgbaar op het redactieadres. a JD G.Sponselee. 9

de Steltkluut | 1980 | | pagina 11