VAN ONZE LEDEN GRAUWE VLIEGENVANGERS IN AXEL. Nu alweer voor het derde achtereenvolgende jaar hehben wij 's zo mers een paartje Grauwe "Vliegenvangers te gast, Hun nestelplaats is op een balk onder de overkapping aan de achterzijde van ons huis. In 1977 brachten zij twee jongen (4 eieren) groot. In 1978 kwamen zij niet verder dan tot. het aanleggen van de funda menten van hun nest (voor zover je van fundamenten kan spreken bij het toch wel erg simpele nest van een Grauwe Vliegenvanger). Dit jaar deden zich enkele bijzonderheden voor. In april bouwde een merelpaar hun nest op de plaats van de vliegenvanger. Het vrouwtje kwam echter niet tot het uitbroeden van de eieren; oorzaak? Ik heb de eieren uit het nest verwijderd, maar het nest verder in tact gelaten. De vliegenvangers hadden nu eventueel de keuze uit drie mogelijkheden: 1. naast het merelnest, 2. in het merelnest, 3. een andere plaats zoeken. 26 mei arriveerden niet twee zoals anders, maar slechts één vlie genvanger, het vrouwtje. Deze was gedurende ruim een week bezig op allerlei plaatsen tegen ons huis nest-materiaal aan te brengen. Daarna verdween ze voor en kele dagen om terug te keren met een man. Had ze een man versierd, of is er sprake van een vast partnership bij deze vogels? De vliegenvangers accepteerden meteen het merelnest als meest ge schikte woonstee. Nadat de binnenzijde van het nest met een stevige moslaag was gevoerd, werd begonnen met het eieren leggen. 22 juni zagen 4 jongen (4 eieren) het levenslicht, deze vlogen 6 juli uit, Toen we 26 juli terugkwamen van vacantie zat het vrouwtje weer te broeden. Het mannetje hield het verder voor gezien. 3 augustus wa ren er 3 jongen (3 eieren), 2 daarvan gingen enkele dagen later dood. Gnze indruk was, dat het voor het vrouwtje te veel was overal alleen voor te staan. De eenling die overbleef verliet 17 augustus het nest, zonder echter ook maar enigermate te kunnen vliegen, ca 10 dagen later zag ik hem nog een keer zelfs toen was het vliegen nog gebrekkig. W.Bassie. RUGSTREEPPAD IN DE NIEUWE KARNEMELKPOLDER De rugstreeppad wordt de laatste jaren maar weinig gezien of gehoord in O.Z.Vlaanderen. Dit volgens het boek "Zoogdieren, reptielen, amfibiën van 0»Z.Vlaanderen" door M.A.Buise en G.M.P.Sponselee Het is dan ook verheugend een waarneming van 25 a 30 2x te kun nen melden. Het was op de avond van 16 juni 1979 toen ik opmerkzaam werd gemaakt op een aanhoudend trillend geluid, als van een tortel duif maar dan harder, helderder en hoger van toon. Ik kon dit geluid toen nog niet thuis brengen. Op de avond van 17 juni weer dat ratelend geluid, nu pakte ik de fiets en ging op zoek naar 1 7

de Steltkluut | 1980 | | pagina 19