- A.Abrahamse (no.40 t/m 42) In '77 slechts één in '78 drie broedgevallen in het Villapark waarvan een in een nieuwe kast - P.Maas J.Calle (no.43 t/m 45) hebben in '78 vijf kasten ge- kontroleerd - B.Grootjans (no.46 en 47). Naast de genoemde 44 bezette kasten waren er in '78 33 onbezet te kasten, 1 kast bewoond door een koppel holenduiven(kast 53> mededeling van G. Sponse'lee) en geen gegevens werden ontvangen van de kasten 29,34,37,44,45,67. Uit de mededelingen van '78 blijkt duidelijk dat de t.v. graag een pas geplaatste kast in bezit neemt, in '78 was dat zelfs 6 keer het geval. In navolging van het artikel "Stootvogel- en Uilen bescherming in Noordhollands Noorderkwartier" uit Het Vogeljaar van april '78,' zouden wij ons ook af kunnen vragen hoe het komt dat de t.v. zo snel overschakelt op onze kasten. Van de bekende broedsels broedde er in '78 voor het eerst geen enkele t.v. meer in een boomnest van een ekster of kraai. Mogelijk is de t.v. van huis uit meer een broedvogel van be schutte plaatsen, hij heet tenslotte niet voor niets Torenvalk. Misschien dat dat de reden is waarom de t.v. zo snel de boom nesten heeft verlaten nu hij ook terecht kan in onze nestkasten. Gelet op het bovenstaande en de kwetsbaarheid van ons nestkas ten bestand, de meeste hangen in weer en wind, en hebben dik wijls jaarlijks onderhoud nodig als we ze tenminste voor de t.v. willen behouden, lijkt het mij erg verstandig om, waar mogelijk, broedgelegenheid te maken op beschutte plaatsen. Dat kan b.v. door een kast te plaatsen achter een gat in een schuur of ander gebouw, dat op een gunstige plaats staat. Zo broedde in '78 de t.v. voor de derde achtereen volgende keer in een kast (eigenlijk was die bestemd voor kerkuilen) achter een gebroken ruitje van de boerderij "goederen ontvangst" op het terrein van Dow Chemical. Kasten op dergelijke droge plaatsen hebben het voordeel dat ze 10-tallen jaren meegaan, en daarbij ook nog de Kerkuil broedge legenheid verschaffen. Nadeel is dat dit maar op beperkte schaal kan toegepast worden er zijn n.l. niet zoveel geschikte rustige bouwsels en in het open veld lukt het al helemaal niet, want daar staat meestal niets. Daarmee zijn we meteen bij het volgend probleem, in eerder genoemd artikel uit Het Vogeljaar, advi seert men^in voornamelijk weidegebieden, slechts 1 kast per 1000 ha (10 km~) te plaatsen, dit om te voorkomen dat de t.v. een te hoge tol gaat eisen onder de jonge weidevogels. In het zelf de artikel adviseert men helemaal geen kasten te plaatsen bij kleine kolonies Sterns, Kokmeeuwen etc., ook weer om te voor komen dat de t.v.- en een te hoog percentage jonge vogels zou verschalken. Dat de t.v. jonge weidevogels pakt, kwam aan het licht bij het schonen van een kast waar drie broedsels in groot 23

de Steltkluut | 1980 | | pagina 25