Opmerking: Na het afsluiten van dit artikel kwam er nog een terugmelding binnen: Geringd te Teruggevonden op Bijzonderheden 26/6/78 Kuitaart 20/4/79 Zaamslag verkeersslachtoffer. Aanvulling: Nestjong Arnhem 3287226 geringd 17-06-1978 in de Van Alsteinpolder bij Graauw kast 58 bij J.Neve) werd op 23-06-1979 als vers dood verkeersslacht offer gevonden aan de Sloehaven te Vlissingen Dit gegeven is niet verwerkt in t'verslag. ZOUTVEGETATIE ver landinwaards (Oostelijk kreekje St.Pieterspolder bij Philippine) Op 14-8-78 passeerden we (G.M.P.Sponselee en onder getekende) bovengenoemd kreekje op weg naar Philip pine waarbij ons oog viel op enkele prachtig bloeien de zeeasterplanten die er gewoon om vroegen gefoto grafeerd te worden. Bij het betreden van het terrein trof ons het grote aantal zoutplanten (halophyten) dat er groeide en dat op ruim 8 km van de Wester- schelde met haar zilte invloed. De kreek zelf is lang en smal en grotendeels omzoomd met rietkragen bestaande uit een eensoortige vegeta tie van Riet (Phragmites communis); slechts aan de randen met bouwland/weiland worden deze wat gevari eerder met o.a. Blaartrekkende Boterbloem (Ranuncu lus sceleratus), Watermunt (Mentha aquatica), Moe- rasmelkdistel (Sonchus palustris) en Waterzuring (Rumex hydrolapathumTegen de dijk met het Verdron ken Poldertje verbreedt de kreek zich aanzienlijk met een smal kreekstrand aan de noordoever, een ruige ruderale oeverbegroeing tegen de dijk (met onverharde weg) en sloot terwyl frfet zuidoostelijk gedeelte van de kreek was drooggevallen. Tussen dit drooggevallen met krimpscheurtjes overdekt, kleiig slijk en het open water ligt aan de zuidwestkant een landtingetje en aan de noordoostkant in ondiep (enkele centime ters) water een eensoortige associatie van Zeebies (Scirpus maritimus), een soort die zich het best thuisvoelt op een beschutte, slappe, permanent natte brakke, venige kleibodem. Op het drooggevallen ge deelte dat komvormig afloopt in het zeebiesveldje vonden we een gemeenschap waarin Zilte Schijnspurrie (Spergularia marina) overheerste, begeleid door Melkkruid (Glaux maritima) en Zeekraal (Salicornia europaea). De bedekkingsgraad van deze vegetatie nam van laag naar hoog toe; het laagste (droge) gedeelte akkermelkdistel harig wilgeroosje melkkruid 2 7

de Steltkluut | 1980 | | pagina 29