weiland 3 Wulpen, 30 Goudplevieren10 Spreeuwen, 20 Kokmeeuwen, 20 kieviten en 2 Eksters. Van hier naar de Klein Huissenspolder waar 100 Kokmeeuwen, 3 Stormmeeuwen20 Spreeuwen en 3 Kieviten zaten. Terugkerend naar de Zeedijk en deze volgend, kwamen we hij het poldertje ingedijkt in 1962 ten noord-westen van de Nijspolder, onder Ossenisse. Het aantal vogels was hier niet te tellen: 3 a 4000 Bonte Strandlopers3 Kleine Mantelmeeuwen, 12 Zilvermeeuwen, 150 Scholeksters, 20 Kieviten, 1 Steenloper (winterkleed 2 Kneuen (overvliegend) en 1 zoogdier, het Haas. Van Knuitershoek de Weststraat ingereden, zagen we op een wei rechts 48 Wulpen en links 4 Wulpen +100 Scholeksters. Op de Oostdijk zag de excursieleider een Steenuil in een knotwilg zitten, schuilend tegen de wind en regen. Via de Hooglandpolder waar we nog 5 Patrijzen en een Veldleeu werik zagen vliegen zijn we naar 't uitgangspunt teruggereden. Al met al was het toch een zeer boeiende excursie geworden. Ofschoon ik nooit, en nog niet, een voorstander ben van een auto-excursie, en meestal niet onder de indruk ben van het aantal vogels per excursie, was ik het deze keer toch wel. A.Abrahamse. WINTERWANDELING IN HET ZUIDELIJKE BRAAKMAHBOS13 januari 1980. De excursie begon ca. 10 minuten te laat, omdat de excursielei der, toch al laat van huis gegaan, een kwartier voor "de brug der zuchten" moest wachten. De deelnemers stoorden zich er niet aan. Velen daarvan zaten zich te warmen in de auto, want daarbuiten was het bepaald fris. De temperatuur kwam die dag niet boven het vriespunt. Gelukkig stond de zon aan een wolkenloze hemel en liet de wind vrijwel verstek gaan. Daardoor was het vrij aangenaam wan delweer. De opkomst was groot: ca 50 personen verdeeld over jong en oud. De excursieleider had aanvankelijk het plan opgevat met de groep eerst naar een ander punt te gaan maar toen hij het wagenpark aanschouwde dat bij de ingang van het recreatiepark stond opge steld, zag hij er maar van af. Daarom ging de groep per benenwagen naar het zuidelijke bos van de Braakman. Nog voordat de eerste afslag werd genomen,werd de groep verrast door een grote groep Kolganzen op het weiland. Zij schrokken blijk baar van al die nieuwsgierige vreemdelingen, want de voorste helft vloog al snel op zodat het moeilijk werd vanwege de grote af stand, om nog bijzonderheden te ontdekken. Ca. 600 vogels werden geteld-. Het hoogtepunt van de excursie moest de kolonie Ransuilen worden. Het was jammer dat die zondag al te veel mensen door het bos gelopen hadden en de vogels verstoord waren. Zodoende werd nj.et door iedereen de Ransuil gezien. De gr"oep bleef enige tijd stilstaan rond een paar bomen die, blijkens de vele braakballen die er onder lagen, als rusplaats dienst deden. Een enkele deelnemer maakte dankbaar gebruik van de gelegenheid om een paar braakballen mee naar huis te nemen. Eenmaal werd een Ransuil gezien die, opge- 4 5

de Steltkluut | 1980 | | pagina 15