DE ZEEHOND IVN- CURSUS NATUURGIDS op de WesterscheldeDoor R. Bleyenberg. Het was in het voorjaar van 1952 dat ik voor het eerst de Schelde opvoer, dus ruim 25 jaar geleden. Vanuit Doel vertrokken we toen op garnaalvangst. Sindsdien het ik de Schelde niet meer verlaten en nog dagelijks doe ik dezelfde trip. Wat de zeehond tetreft, in 1952, dus het jaar v<5ór de stormramp, zag men reeds de eerste honden liggen op de Plaat van Oudendoel (toen was er nog geen Zandvlietsluis zeehond Drukker was het op de Platen van Valkenisse en in de uitloper van het Schaar van Waarde. Daar lagen er dagelijks 50 tot 70 stuks. Op de Brouwersplaat en de Molenplaat van Hansweert tot Hoedekenskerke zag men er honderden. Ook de zeer lange Breskens Plaat werd druk bezocht, daar lagen ze meer in groepjes. Misschien wel een familiaal verband? Het is ook zeer duidelijk dat de zeehond rustige plaatsen kiest. In Saaftinge kozen ze het Hondegat. Dit is inderdaad de rustigste plek in Saaftinge. De vissers noemden deze geul al naar de vele zeehonden. Dus nog een mooie herinnering. Het aantal zeehonden is langzaam maar zeker vermin derd - al naar gelang de rivier vuiler werd. In 1958 waren ze in Zandvliet verdwenen, ook de vis bleef op de BenedenscheldeIn 1960 zag men er maar een paar meer in Valkenisse. In 1961 werd nog 'n doorloper gemeld voor de rede van Antwerpen. Dit dier is zeker omgekomen want het water was toen al zwart in de zomer. In 1962-63-64 werd er nog maar een enkel dier gezien voorbij Hansweert. Vanaf 1965 bleek de zeehond op de Westerschelde wel spoorloos verdwenen. Iemand die nooit zeehonden op een zandplaat heeft zien liggen die kan zich moei lijk voorstellen dat het er een is als 'n enkeling de kop even boven water uitsteekt. In 1972, het was voorjaar, zag ik zelf nog een exemplaar op de Plaat van Saaftinge liggen. Eenzaam en alleen waggelde hij het water in. In de zomer van 1977 werden er enkele gezien in het Schaar van Waarde; zelf heb ik er ook een gezien aan BOEI 48 voor de haven van Walsoorden. Het was rond juni. Op 15-12-'77 kwam er eentje voor de kop van ons schip lucht happen. Hij was zeer schuw. 3 uur later zag ik waarschijnlijk dezelfde zeehond liggen op de plaat achter de radartoren in het Schaar van de Noord. Dus bijna terug in het Hondegat. Enkele dagen later ben ik voorzichtig gaan zien in het Hondegat. Ook Jos Neve hield een oogje in het zeil; helaas hebben we niets meer gezien. In 1976 werd er ook nog een zeehond gezien bij de insteekdok B.A.S.F. dus in de dokken van Antwerpen. Deze heeft met zijn foto in de krant gestaan. Op 27—1-178 was ik zelf vanwege mijn werk in deze in steekdok. Nog nooit ben ik zo verrast geweest: op een 5-tal meters voor mij dook een zeker 100 kilo wegende zeehond op. Ik kon hem dus zeer goed zien. Tien minu ten later was hij weer boven. Hij was dus niet zo schuw. Iets wat ik wel wat vreemd vind aan deze laatste waarneming is, dat volgens een woordvoerder van deze B.A.S.F.fabriek deze zeehond al ruim 2 jaar aanwezig moet zijn. Een ding staat vast, hij zit gevangen en kan niet meer naar de getijdenrivier. De weg langs de verlaten van de sluis zal hij wel nooit terug vinden, maar er is dus kennelijk voedsel genoeg. Op 22 maart 1975 publiceerde de heer R, Bleyenberg zijn ervaring met de zeehond op de Westerschelde in De Wase Koerier. Daar vertelde hij nog een paar bijzonderheden die we hier graag opnemen. Mijn vader vertelde mij over de zeehond een stukje historie. Hij zei dat er een tijd geweest is dat er een premie stond op het leven van de zeehond: men moest zijn rechterpoot afsnijden en je kreeg daar een flinke som voor. Er werd geschat dat zo'n dier 8 kg vis per etmaal verorberde. En dat was natuurlijk te veel voor de vele vissers, die toen hun brood verdien den met de visvangst. Mijn schoonvader zaliger liep in 1959 nog met die ge dachten rond van de premie. En op een septemberdag, toen hij op visvangst was, zag hij nog een hond lig gen in 't Hondegat (Saaftinge). De man, die niets be ter wist, heeft toen het dier afgemaakt en de rechter poot afgesneden. Hij ging er mee naar het politiebu reau en de bevoegde persoon stelde hem op de hoogte van de nieuwe wet: deze dieren werden nu beschermd. Hij weid voor zijn "blunder" niet gestraft, maar wel op een fatsoenlijke manier verwittigd.... Tekening: M. MommersBron: CRM-landschappenkaart Eind 1979 zond het bestuur van Het Duumpje alle leden een cir culairewaarin werd aangekondigd dat gestart zou worden met een IVU-cursus Opleiding tot Natuurgids. Uit de circulaire hebben-we navolgende samenvatting gemaakt. 48

de Steltkluut | 1980 | | pagina 18