Sinds geruime tijd wordt er tinnen ons bestuur gesproken over een te organiseren IVN-cursus voor opleiding tot natuurgids. De oor sprong van deze gedachtenwisseling is te vinden in de discussie over de doelstelling van onze vereniging en het vinden van goede excursieleiders die deze doelstelling, alsmede de gehele natuur beschermingsgedachte, kundig kunnen uitbrengen. Middelen om het doel te bereiken. Het IVN t.w. het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie wil iets leren over de natuur in de eigen omgeving maar voegen daar tevens een stukje bewustwording aan toe nl. de relatie van de mens met zijn omgeving. U ziet hoe zeer ons dat van pas komt, alttens in het licht van bovsstaande. Het IVN bereikt haar doel op vele manieren. Ze stelt lesbrieven voor scholen op, geeft het tijdschrift "Open oog voor de natuur uit", organiseert werkweekeinden en heeft als belangrijk middel de "Na- tuurgidsencursus"waarvoor ook onze belangstelling is gewekt. Zij kunnen de belangstellende mens leveren en dynamiek brengen in hun en ons verenigingsleven, maar ook daarbuiten. Zo'n cursus kan een of twee jaar duren we moeten ons daar nog op bezinnen) en bestaat uit evenzovele theorielessen als excursies bui ten, niet te schools uiteraard, maar op de manier van ontdekkend leren. Men doet dat o.a. met een speciaal samengesteld cursusboek die door het IVN wordt uitgegeven. De frequentie der samenkomsten zal op ongeveer 3 a 4 weken liggen. Financieel moeten we eerst nog eens kijken hoe we dat gaan doen. Er zijn mogelijkheden om hier en daar subsidies te vergaren om daar mee de kosten zoveel mogelijk te drukken, zodat dit binnen zeer re delijke proporties blijft. Onze gegevens moeten echter eerst hard zijn en daarom nodigen we geïnteresseerden onder de leden uit om het onderste strookje in te vullen, af te knippen en naar onder staand te sturen. We hopen daarmee een voldoende aantal deelnemers te vergaren (tussen 20 en 30). Let wel, voor het volgen van deze cursus is wel wat basiskennis nodig teneinde het met succes tot een goed einde te brengen. In ieder geval wat kennis van flora en fauna en die vaardigheden om straks als exameneis een scriptie te Kunnen maken, mondeling wat toe te kunnen lichten en een excursie in het vrije veld te kunnen leiden. Wij zijn erg benieuwd naar uw reactie, ondertussen zullen we nog wat nader op de cursusstof ingaan. Inhoud van de cursus. Zoals reeds gezegd bestaat de cursus uit excursies in de omgeving met een ongeveer gelijk aantal theorielessen van uiteenlopende aard. O.a. zijn dit, (we noemen al flora en fauna), geologie, cultuurhis torie, voortplanting, seizoenen en hun invloeden, milieuproblematiek en bezoeken aan een modern landbouwbedrijf en (of) waterschap. U ziet een keur van onderwerpen. Behalve een aantal verplichte les sen zijn we vrij in het samenstellen van de cursus, daartoe is zelfs al een begeleidingsgroep geformeerd. Naar het zich laat aanzien wordt het een aantrekkelijk programma, geheel gericht op onze eigen streek. Voor het doceren van deze onderwerpen zullen waar mogelijk erkende docenten worden aangetrokken. Denkt u eraan, de minimum leeftijd is 17 jaar!

de Steltkluut | 1980 | | pagina 19