WILDE VIOOLTJES Het is zeker de moeite waard om in het voorjaar en tijdens de zomer eens te letten op de wilde viooltjes die in onze streek groeien Op de eerste plaats zijn wilde viooltjes te onderscheiden van verwilderde kweeksoorten door de grootte van de "bloem. De bloe men van de wilde soorten zijn niet groter dan J cm, in tegenstel ling tot die van kweeksoorten. Alle viooltjes hebben overigens de tyische violenbouw, die tweezijdig symmetrisch is d.w.z. maar op een manier in twee "gelijke" helften te verdelen. Van de 5 kroonbladen staan er steeds 2 naar boven gericht, terwijl het onderste veel breder is dan de overige en voorzien is van een spoor, dat we als een holle punt aan de onderkant van de bloem kunnen aantreffen. In het afgelopen jaar hebben we eens nagegaan welke soorten er in onze streek voorkomen. Hierbij dank aan hen, die ons verschil lende vindplaatsen gemeld hebben. Niet alle meldingen hebben we precies kunnen nagaan, omdat het soms moeilijk was de juiste plaats te vinden. Hoewel voor het determineren een goede flora noodzakelijk is, zijn er toch enkele gemakkelijke vuistregels om de verschillende soorten te herkennen. Zo kunnen we de wilde viooltjes verdelen in twee groepen: Groep Viooltjes, waarvan de bloemen ook duidelijk wit en of geel gekleurd zijn naast soms violet. De bladeren zijn lancetvormig met grote steunblaadjes Groep 2: Viooltjes met bloemen die practisch helemaal blauw of violet gekleurd zijn. De bladeren zijn veel breder dan bij de vorige groep en niervormig, hartvormig, ruitvormig of driehoekig. De steunblaadjes zijn klein (ruitvormig is als een schuin dropje). We zullen nu de verschillende soorten in deze groepen eens na? gaan 1a. Akkerviooltje (Viola arvensis)heeft kleine geelwitte bloemen (zelden met paars) die maar 1 cm groot zijn. Vooral te vinden op zandgrond dus in de grensstreek, in de omgeving van Hulst bij Schuddebeurs-Liniedijklangs zandige dijken enz. Komt vrij veel voor. Bloeit in de zomer. 1b. Driekleurig Viooltje (Viola tricolor tricolor)heeft geel- wit-paarse bloemen, die 2 cm groot zijn. De kelkbladen steken niet buiten de kroonbladen uit, zoals bij de vorige soort. Gevonden net even over de grens in de bossen bij Heikant, maar komt waarschijnlijk ook in Zeeuws-Vlaanderen voor op open grazige zandgronden. Bloeitijd in 51

de Steltkluut | 1980 | | pagina 21