STOOTVOGELWAARNEMINGEN "bloemen met een geel-wit spoor. Het beste kenmerk is de vorm der bladen, die driehoekig of ruitvormig is. De bladen zijn stevig en de stengel is vertakt en liggend tot opstijgend. Vindplaatsen: bij Overslag en de WMZ-bossen bij Clinge. Met deze kenmerken is het ook mogelijk uitgebloeide viooltjes te determineren. Het blad van viooltjes is altijd gekarteld en de vrucht is een driekleppige openspringende doosvrucht, waarvan de kleppen wijd openstaan als de zaden verspreid zijn. Ongetwijfeld zijn er nog meer vindplaatsen in Z.Vlaanderen (oost) en wij verzoeken U deze aan ondergetekende of aan de redactie te melden, zo mogelijk met een nauwkeurige aandui ding door middel van een situatietekening. Misschien dat we dan nog een andere soort aan het Zeeuws- vlaamse assortiment kunnen toevoegen. H.J.A.Maas, Kievitstraat 34» 4561 KK Hulst» in O.Z.Vlaanderen in de winter 1978/79» De winter 78/79 was een vrij strenge en waarschijnlijk daaraan is het te danken dat er zoveel stootvogels gezien werden. Grote delen van Europa immers waren met sneeuw bedekt en dit nood zaakte vele vogels naar min of meer sneeuwvrije gebieden te trekken, zoals in de afgelopen winter Zeeuws-Vlaanderen was. Met de vogels, die als voedsel dienen, komen dan stootvogels mee, waarschijnlijk mede omdat kleine zoogdieren, zoals muizen, hun leven onder de sneeuw voortzetten,, Deze twee redenen kunnen de oorzaak zijn van de relatief grote aantallen stootvogels (in vergelijking met andere jaren) die in ons gewest verbleven. Bovendien zijn er ook veel late waarne mingen. Dit zal wel te danken zijn aan de koude winter in com binatie met het koude voorjaar. Dit alles bracht mij op het idee de gegevens van de afgelopen winter te verzamelen. Een ieder die de moeite genomen heeft, mjj zijn waarnemingen toe te sturen naar aanleiding van mijn op roep, ben ik daar dankbaar voor. In het hierna volgende overzicht wordt eerst het voorkomen van een soort besproken: broedgebied, trektochten en overwinte- ringsgebieden (gegevens ontleend aan MAKATSCH) en daarna ga ik kort in op het voorkomen van deze soort in O.Z.Vlaanderen de afgelopen winter, eventueel verduidelijkt met waarnemingskaar tjes waarop is aangegeven de maximaal op le'n dag waargenomen vogels van één soort in één bepaalde polder. BUIZERD, Buteo buteo (l). Broedvogel in vrijwel geheel Europa behalve Ierland, Ijsland en Noord-ScandinaviëVooral in Midden-Europa is de soort vrij alge meen. In Nederland is de Buizerd een vrij zeldzame broedvogel. Het grootste gedeelte van de Buizerden overwintert in het broed- 53

de Steltkluut | 1980 | | pagina 23