Ysebaert HC); februari, 1 ex bossen Clinge (A.Vonk); 3-2, 1 ex Vlaamse Kreek (j.v.Hooye) en 4-2 1 ex bossen Clinge (j.v.Hooye) De meeste waarnemingen komen uit de omgeving van Clinge. Moge lijk overwinteren, terwijl de uit verschillende gebieden stammende waarnemingen misschien doortrekkers of rondzwervende exemplaren betreft o RODE WOUW, Milvus milvus (l) Broedvogel van West-, Midden- en Zuid-Europa. In het noorden reikt het broedgebied tot Zuid-Zweden (zeldzaam) en in het westen tot Groot Brittannië, waar hij alleen in Wales nog broedt. Enkele jaren geleden vond bij Assenede (b) net buiten ons ge west een broedpoging plaats; het eerste gepubliceerde broedge- val voor Nederland vond in 1977 in Twente plaats (Vogeljaar 25 (1): 7) In landen aan de Middellandse Zee blijft de soort het hele jaar in zijn broedgebied, terwijl ze in noordelijk gelegen gebieden trekvogel is, die in het zuiden van zijn broedgebied overwintert. De a nkomst in het broedgebied vindt volgens di verse auteurs plaats omstreeks half maart. Het aantal waarne mingen in Nederland neemt de laatste jaren toe (Vogeljaar 25 (1): 7)Deze winter waren er in O.Z.Vlaanderen vier gedateerde waarnemingen mogelijk betrekking hebbende op dezelfde vogel: 12 -2, 1 ex Braakman-N, (M en HC)17-2, 1 ex Braakman-N, (C. Riemslag en HC); 16-3, 1 ex uitwatering Otheense Kreek, Terneu- zen (j.v.d.Sande) en 17-3 1 ex Braakman-N en Lovenpolder (HC). Voorts zag C.Riemslag tussen 17-2 en 17-3 regelmatig een exem plaar in de Braakman. HAVIK, Accipiter gentilis (L). Broedvogel met verschillende ondersoorten in geheel Europa uit gezonderd Engeland, Ierland en IJsland. In ons land een zeld zame broedvogel van bosrijke streken. Van deze, onder de stootvogels de meest uitgesproken standvo gel, waren deze winter 3 waarnemingen. December 1 ex Braakman- N (C.Riemslag)6-1, 1 ex Braakman-N (F.K.Haak) en 10-2 1 ex brug bij Sluiskil (F.K.Haak). SPERWER, Accipiter nisus (l). Broedvogel met verschillende ondersoorten van geheel Europa tot aan de boomgrens. In Nederland is de Sperwer een vrij zeldzame broedvogel vnl in het oosten des land. De Sperwer is een trek- en zwerfvogel, vooral in strenge winters krijgen we bezoek van Sperwers uit Noord- en Noordoost-Europa (MA- KATSCH: Vogels van Bos en Heide). Ik meen dan ook dat er in de afgelopen winter meer Sperwers in ons gewest verbleven dan andere winters. In totaal deze winter in 0.Z.V1. 50 waarne mingen, waarvan 40 gedateerde, die gerangschikt per halve maand opgenomen zijn in de tabel. Het grootste deel der waar nemingen (25) is afkomstig uit de Braakman. Reeds in november zag C.Riemslag hier 7 ex bij elkaar in een roestboom. Ook de Sperwer werd minder schuw: er zijn waarnemingen uit Hulst-stad (12-1, G.Sponselee20-2 (H.Bun) en Sluiskil 10-2 (M.Ysebaert) 55

de Steltkluut | 1980 | | pagina 25