wijst nog eens op vogelaars die nesten zoeken voor fotografie waardoor verstoring kan optreden, zodat we voorzichting moeten zijn met publicatie van waarnemingen. Marion Ijsebaert informeert naar de belangstelling voor de vele excursies. Hiervoor is in het algemeen redelijke belangstelling, ze beantwoorden aan hun doel: veel mensen willen wat soorten vo gels leren kennen en gewoon in de natuur wandelen, Henk Castelijns vindt het niet positief dat er in de zomer een stille tijd is. De voorzitter antwoordt dat hij ook wel eens wil ontspannen, maar dat ieder die in juli of augustus een excursie wil leiden welkom is, Dftr.v.d. Kammen dankt het bestuur voor het vele werk, en meent dat dit werk goed gedaan wordt. De vergadering valt hem hierin bij. Hierna werd het huishoudelijk deel beëindigd, na een pauze volg de een boeiende vertoning van dia's geluid over de Moervaart route door Lieve en Rom Duprez. G. Harts, EXCURSIES 1979- Op de jaarvergadering eind 1978 werd ond verzocht meer te expe rimenteren met excursiedoelen en -tijden, in 1979 is in 35 excur sies getracht voor elk wat wils te brengen. Om te weten of we daarin geslaagd zijn, hebben we alle uitstapjes geanalijseerd. Welke aspecten daarbij onze aandacht hadden kunt vinden in bijgaande tabel. Enkele kölommem verdienen wellicht enige toelichting. Soort, datum, dag: spreken voor zich; Tijd: zeerv zeer vroege morgen; vm/nm voor -en namiddag; Maand: spreiding voldoende? Aantal personen: Aantal personen inclusief leider. Het aantal personen is niet maatgevend. Vaak is het zo, dat met een klei ne groep elke deelnemer meer en beter vogels ziet dan met een grote groep. Het aantal zegt weinig over de kwaliteit van de excursie, maar we kunnen het als maatstaf gebruiken of naar'n bepaalde excursie wel of geen "vraag" is en of een soortgelijke excursie al dan niet opnieuw op het programma moet komen. Aantal_soortenAantal vogelsoorten. Niet verwerkt - omdat dat zeer moeilijk is - is de kwaliteit van de soorten: enkele minder algemene of een groot aantal banale soorten? Opmerking: Weersgesteldheid e.d. zijn uiteraard van invloed, maar bij de planning niet te voorzien. (1) erg koud; (2) regen; (3) iets te vroeg; (4) erg koud voor mei; (5) andere soorten niet genoteerd; (6) aangekondigd via de kranten; (7) geen vogels genoteerd; (8) zeer koud; onweer op komst; (9) stromende regen; (10) aanhoudend regen. 73

de Steltkluut | 1980 | | pagina 11