ADDERTONGVAREN (Ophioglossum vulgatum) AAN DE RIEMENS I KREEK BEDREIGD? braakman In de nazomer van 1979 vond Henk Castelijns aan Riemens I, een kreekje ten oosten van de Braakman in de Kou- depolder, plm 10 exemplaren van dit ludieke varentje waarvan het voorkomen maar weinig aan een varen doet denken: Een ellipsvormig blad met een daaruit steken de "stengel" die bovenaan in een soort "aar" de sporendoosjes draagt. Een leuke vondst aangezien de soort er ruim 20 jaar tevoren, in 1958, ook werd aangetroffen tij dens een excursie van de Christelijke Jeugdbond van Natuurvrienden (Triëntalis 11 (1): 7). Het is een soort die vooral voorkomt op onbemes- te, regelmatig gemaaide, drassige, eventueel lichtbrakke (mesohalien)kleiïg-venige bodem tesamen met soorten als Gevleugeld Hertshpoi, Echte Koekoeksbloem en diverse orchideeën als Vleeskleurige Orchis, Harlekijnorchis, Grote Keverorchis en Rietorchis. Een situatie die tot voor kort in onze regio langs vrij veel kreken voorhanden was, maar momenteel nog maar tot enkele plaatsen is beperkt. Zo'n plekje nu, waar de tijd is stil blijven staan, is Riemens I. Alleen kunnen we ons gevoegelijk afvragen, voor hoe lang nog? Er wordt nlreeds ge- Vogels op Italiaan se menulijsten In het orgaan van de Vogel en Natuurwacht voor 's-Hertogenbosch en om streken trof ik een lijstje aan met Italiaanse vogel namen die in Italië regel matig op menulijsten prij ken. Omdat er ongetwijfeld veel leden zijn die de vo- 7n (taiuT jiu Uccellini betekent letterlijk klein vogeltje, indien dit woord voorkomt in de naam van het gerecht dan kunnen dit alle soorten kleine vogeltjes wild) nevenstaand lijstje het gemeen worden dan 4 tot 6 vogeltjes per persoon be- L'ucellana duidt de naam aan voor gevogelte in het algemeen. S.A. v. Wijngaarden, Rotterdam. allodolc leeuwerik fagiano fazant anitra selvatica wilde eend fringuello goudvink balestruccio huiszwaluw merlo (merle) merel beccacino watersnip pernice patrijs beccfico - karekiet pettirosso roodborstje cardellino putter piccione duif cinciallegra koolmees quaglie kwartel Colombo selvatico wilde duif rondone zwaluw codrosso roodstaartje sarne patrijs, veld hoen curtettola kwikstaart tordo lijster fanello kneu verdome sijsje bovenstaande mededeling, namen wijmet toestemming van de redactie en van de heer van wijngaarden over uit de kampioen van augustus 1979. redactie. 8 6

de Steltkluut | 1980 | | pagina 24