ver nog dat die helemaal dit soort vertrouwelijke dingen niet weet en ten derde kun je dergelijke gebieden nog be ter door recreanten of wat ook vertrapt zien worden dan 't door SBB grootscheeps en deskundig te zien vernietigen. En verder heeft het ook om nog andere redenen weinig zin: je krijgt toch geen antwoord. Op doorgespeelde informa tie over de Schelpkreek, het gebied in de dorpskom van Nieuw-Namen, over Rottevliet, Zypse Weel, de Weelkens en Stenen Beer is nooit gereageerd. Een aanbod voor een stuk je dijk (Roversberg) bleef een maand onbeantwoord. Op zich nog niet eens zo gek: we kregen tenminste antwoord. Op een verzoek van ons - een overzicht van de eigendommen, zodat bij illegaal branden o.d. ingegrepen kan. worden - is nooit gereageerd. Een door onze leden uitgevoerd onderzoek naar beschermde planten werd zonder enige 'aanduiding omtrent de herkomst in de publiciteit gebracht als een prestatie van SBB en ook de inventarisa-tiekaarten Kleine Cultuurmonumenten melden nergens dat de gegevens betreffende O.Z.Vlaanderen voor een zeer groot deel afkomstig zijn van onze leden. Dit zijn in wezen details, maar ze typeren de hele gang van zaken. Bij SBB is natuurbescherming momenteel ambte lijk druk bezig zijn met randverschijnselen, met onderlin ge ruzies en interne reorganisaties, dat alles rond na tuurbescherming maar het werkelijke behoud van landschap en natuurwaarden interesseert ze nauwelijks. Dat ligt ge deeltelijk aan de betrokken mensen, die al vijfentwintig jaar in een bepaalde streek wonen maar er nog niets van geleerd hebben, deels ook aan de structuur: druk doen en druk zijn met beuzelarijen en het wezenlijke uit het oog verliezen. Sterker nog: het gevoel voor public relations in G-oes is nul komma nul en dat is in het nadeel van de natuurbescherming: geen antwoord op schrifelijke verzoe ken en telefonisch onbereikbaar. Oorzaak, zegt men: veel overleg, veel veldwerk. Uitstekend, maar toch moeten par ticulieren of ambtenaren van gemeenten, waterschappen e.d. de NB-consulent eens kunnen bereiken. Desgewenst mag in de avond gebeld worden op het privé-adres (01189-2145; zie bij Goes onder landinrichting)Naar onze mening kun je echter niet verlangen dat ambtenaren buiten kantoor tijd dit soort contacten onderhouden: na vijven wordt er door ambtenaren niet veel meer gebeld. Om bovenstaande en nog andere dingen zien we de toekomst voor het natuurbehoud in ons gewest buitengewoon somber in 66

de Steltkluut | 1980 | | pagina 4