VER ENIGINGSNIEUWS JAARVERSLAG OVER 1979. Het jaar 1979 zette voor de vogels ongunstig in, namelijk met sneeuw en ijs. Hierdoor verbleef een groot aantal ganzen in Oost Zeeuws Vlaanderen, die evenals de andere vogels vaak moeite hadden om voldoende voedsel te vinden. Door een aantal leden is getracht, door op geschikte plaatsen bij te voeren, de ergste nood te lenigen. In tegenstelling tot de witte wereld buiten, zag ons blad "De Steltkluut" er grijs uit. Dit werd namelijk op kringlooppapier ge drukt. We hopen daarmee een bijdrage te leveren aan het terug dringen van milieuverontreiniging bij de vervaardiging van nieuw papier en het sparen van bomen die voor de fabricage van dat papier zouden worden gekapt. Ondanks of wellicht mede door, de lichtgrijze tint van het pa pier blijft de Steltkluut een fraai verzorgd blad waarin veel le zenswaardigs. Zo verscheen er een nummer dat voor het grootste deel gewijd was aan het plan Zoetevaart, waarin Mare Buise een blik gaf op het speciale karakter van het gebied en op de plan nen van SBB en de gemeente Hulst ermee. Mede door dit dikke num mer bevatte de Steltkluut in het verslagjaar een recordaantal pa gina s nl256 Niettegenstaande de dikte van de Steltkluut en de steeds stijgende prijzen, zoals de portokosten, is het in 1979 gelukt de contribu tie op het oude peil te handhaven. De activiteiten die door de vereniging ontplooid werden, waren-er weer vele. Allereerst werd een groot aantal excursies gehouden, namelijk 35) verdeeld over hut-, zit-, wandel- en fiets excursies alsmede een bustocht. 2 excursies over vrij specialistische onderwerpen werden voorafgegaan door informatieavonden. Het betrof hier Macrofauna - met het blote oog zichtbare waterdieren- en grassendeterminatie Door een aantal leden werd een drietal gebiedjes geïnventariseerd, langs de Westerschelde werden weer de gebruikelijke watervogeltel- lingen verricht, verder werd meegewerkt aan het SOVON project winter- en trekvogels. Voor deze inventarisaties en tellingen is de medewerking van veel vrijwilligers noodzakelijk. Iedere hulp, ook van mensen die zich geen "kenner" voelen, kan gebruikt worden. Juist door aan dit soort projecten mee te werken leert men de vo gel-s en hun gedragingen kennen en raakt men ervaren in het deter mineren Een activiteit waarbij ook altijd hulp gebruikt kan worden is het wilgenknottenIn februari werd een speciale knotdag gehouden, in October werd een knotavond georganiseerd waarop de knotfilm van Adri Klaassen vertoond werd. Het zou overbodig moeten zijn om hier nog eens te wijzen op het belang van het onderhoud van knotbomen, welke een belangrijke functie hebben o.a. als nest- en rustplaats voor allerlei dieren als steenuil, vleermuis enz. Verder zijn het karakteristieke bomen voor het Nederlandse en 0..Z.Vlaamse Land- 7 0

de Steltkluut | 1980 | | pagina 8