DE GIERZWALUW Van Nieuw-Namen kregen we door bemiddeling van H.Mangnus en R.Bley- enberg op 24 december een juveniel exemplaar. De broedplaats zou op de kerk zijn. De heer Baart, stadsmolenaar van Hulst, liet ons een juveniele Gierzwaluw zien, nog in het nest, in de stadsmolen. De heer A.Abrahamse tenslotte informeerde ons uitvoerig over de broedkolonie Gierzwaluwen op het fabrieksterrein van de NSM te Sluiskil. Hij schatte in 1978 het aantal broedparen op 10 a 12, hij gaf een gedetailleerde tekening over de broedplaats, een te- Van de Kauw weet hij in O.Z.Vlaanderen geen broedplaatsen en de Oeverzwaluw zag hij wel de gehele zomer boven het kanaaltje Axelse Sassing- Sluiskil, maar de nestplaats wist hij niet. Theo de la Ruelle en Erwin Gericke wisten wel een kolonie. We ci teren uit hun brief: Aan de Axelse Sassing heeft men tijdens de verbreding van het Ka naal Gent-Terneuzen het zand opgespoten. Dit zand wordt nog steeds afgegraven. Sinds enkele jaren wordt dit terrein een dag per jaar gebruikt als motorcrossterrein voor een wedstrijd van de Zelzaatse Motorcrossclub. Op dit terrein hebben wij 46 bewoonde nesten van de Oeverzwaluw gevonden. Alles tesamen echter waren de resultaten zo mager dat we t.a.v. de Gierzwaluw besloten in 1979 zelf zoveel mogelijk waarnemingen te doen. We vroegen en kregen de hulp van enkele leden. Hun waar nemingen zijn verwerkt in onderstaand verhaal. in O.Z.Vlaanderen in 1979 Voor Sluiskil werden de gegevens verzameld door de heer Abrahamse. Hij begint zijn verslag als volgt: Het tellen van Gierzwaluwen op het Fabrieksterrein tussen de hoge gebouwen werd door mij als een moeilijke opgave ervaren. Vliegen ze in formatie dan is'het tellen nog het makkelykst, maar 104

de Steltkluut | 1980 | | pagina 10