RIEMENSKREBK I. (A) Deze kreekrest is van de twee Riemenskreekjes het meest zuidelijk gelegen. Ze is zeer ondiep en hier en daar al sterk dichtge groeid. Het water heeft een vrij hoog zoutgehalte, maar uit de plantengroei eromheen blijkt dat het zilte karakter van de bodem vrij snel overgaat naar zoet. Het landschap rond de kreek is dan ook iets hoger gelegen en minder nat (het zoete karakter van de bodem wordt vooral in zuidelijke richting duidelijk) De weilan den rond de kreek worden beweid. Men kan er de voorkomende flora ruwweg indelen in: a) zoutminnende flora en b) zoetminnende planten (hierbij moet wel de kanttekening gemaakt worden dat er op de. overgang van zout naar zoet planten voorkomen die minder eisen stellen aan de zoutgraad van de bodem) a)Flora op zoute bodem (A) Blaartrekkende boterbloem Pinksterbloem Gerande schijnspurrie Zilte schijnspurrie Zeekraal Schorrekruid Spiesmelde Lamsoor b). Flora van eerder (A): Addertong Scherpe boterbloem Kruipende boterbloem Sint-Janskruid Gevleugelde hertshooi Kantig hertshooi Schiet (Knot-)wilg Pinksterbloem Zilverschoon Harig wilgenroosje Rietorchis Echte valeriaan Margriet en last but zeker not Zeerus Pitrus Zilte (Ronde-)rus Zeebies Valse voszegge Gewoon kweldergras Engels slijkgras (grote bestanden vormend) zoete bodem (hier ook iets hogerop gelegen) Melkkruid Selderij Hertshoornweegbree Zeeweegbree Zulte Schorre zoutgras Kleinbloemige basterd wederik Slipbladige ooievaars- bek Echt duizendguldenkruid Haagwinde Voor jaars-vergeet-mij- niet je Watermunt Echte valeriaan Gevlekte rietorchis Kleine valeriaan least: HARLEKIJNORCHIS!! Gewone veldbies Zilte zegge Lage zegge Scherpe zegge Valse voszegge Riet Reukgras Rood zwenkgras Grote keverorchis Vleeskleurige or chis Heelblaadjes Deze planten en nog verschillende andere zijn zgn. overgangsplan- ten, die zowel in het meer zoute als in het zoetere gedeelte voorkomen (dit is vooral voor de Pinksterbloem vrij vreemd daar die normaal toch nog al op een zoet milieu is gesteld) Het voorkomen van enkele zeldzame- en enkele bovendien bescherm de planten zoals Vleeskleurige orchis, Rietorchis, Gevlekte rietorchis, Karlekijnorchis en Addertong, maar vooral ook de mooi zichtbare overgang van zout naar zoet in de vegetatie, maken dit 109

de Steltkluut | 1980 | | pagina 15