op een muurtje op het erf van de Koningin Emmahoeve in de gelijknamige polder (det. prof. K.U. Kramer) en op 13-11-76 vond hij 1 exemplaar bij een regenpijp aan de zuidzijde van de N.H.kerk te KloosterzandeBij contro le d.d. 15-07-78 bleek de soort op de eerste plaats te zijn verdwenen (het betrokken muurtje was groten deels gesloopt en het restant opnieuw opgevoegd) en ook aan de N.H.kerk vonden we op 17-08-78 niets meer. Wel groeide, op vrijwel dezelfde plaats, een andere soort, die we toen niet op naam konden brengen aange zien de plant nauwelijks ontwikkeld was en zich erg hoog aan de kerkmuur bevond. Op 20-09 bleek bij een con trolebezoek door Sponselee één blad te zijn uitgerold" en op 17-11 was de plant dusdanig ontwikkeld dat hij kon worden gedetermineerd en wat ons een Mannetjesva ren (Dryopteris filix-mas (L.) Schott 1834) opleverde (MB, J.Buise-RogiersDeze soort was al eens eerder STAD HULST Muurvaren (1978 O Muurvaren (1978 -). in ons gewest op muren aangetroffen: Zo verzamelde Sponselee op 04-08-70 1 exemplaar van het hiervoor genoemde muurtje in de Koningin Emmapolder naast de Tongvaren (det. prof. K.U. Kramer). Ook dit exem plaar was bij ons bezoek van 1 5-07-78 verdwenen. Op 08-09-78 werd de soort eveneens gevonden door J.Buise Rogiers en ondergetekende boven op een oud tuinmuur tje in de Tuinstraat te Hulst. De Mannetjesvaren is een soort die in Nederland tamelijk algemeen voorkomt in lichte bossen, greppelkanten en houtwallen etc. In het Haf- en het Fluviatiel ons) Planten-District wordt hij echter veel minder aangetroffen. Behalve ge noemde vindplaatsen vinden we hem ook in de WMZ-bos- sen te Sint Jansteen en Clinge en enige andere plaat sen (o.a. Zuiddorpe). We zien dat deze bosvaren ook wel eens oude muren, mits voldoende beschaduwd, als 118

de Steltkluut | 1980 | | pagina 24