V' hun tocht te hervatten, zelfs al hebben zy nog geen gelegenheid gehad om te rusten en te fourageren. Het volgende fourageer- en rustgebied is het Sommegebied in NW-Frankrijkomdat nagenoeg de hele Belgische kust volgebouwd is. Dit betekent een ernstige verzwakking van deze vogels, en dus een hogere sterfkans. Onder deze vogels zijn diverse bedreigde soorten zoals de Kemphaan, Kluut, Wulp en reeds eerder genoemde steltlopers Dit is wederom een reden om de jacht onmiddellijk stop te zetten! We zeiden al dat jacht op steltlopers niet is toegestaan. Toch is het enkele malen gezien, dat vanaf bootjes werd geschoten op steltlopers! Het spreekt vanzelf dat dit ongeoorloofde praktijken zijn. In de praktijk blijkt dat controle op Jacht- en Vogelwet zeer moeilijk is. Te meer een argument om in het Westerschelde-gebied de jacht volledig te sluiten. Literatuur: H.Saeijs en H.Baptist, 1974- De internationale bete kenis van de Deltawateren voor vogels. Rijkswater staat, afd. Milieu en Inrichting, Middelburg. Henk Castelijns, Peter Maas, Eric Marteijn en Gerard van de Wiel. HOE BESTAAT HET? WOENSDAG 6 augustus, tegen tien uur 's avonds. Telefoontje van Eddy Weemaes, Kloosterzandeof ik een zojuist aldaar gevangen, niet goed vliegvlug Torenvalk- jong kan plaatsen? Uiteraard. Verbazing toen we het dier bekeken aan de linkerpoot zat een ringachtig geval, zeer onzorgvuldig gemaakt van 15 mm koperen waterleidingpijp. De bovenkant was vrij gaaf, de onderkant echter was met een soort forceerschaar zo af geknipt dat hij vol punten en scherpe randen zat. Het geval was min of meer achtvormig om de poot bevestigd. Een soort wartel- tje en een stuk touw completeerden het geheel. In de buis was geslagen REX-14-10. Ha, dachten we, een serienummer. Informatie bij de heer G.Diekivan De Vos-Eggermont leerde ons echter dat dat een Belgisch keurmerk is. Dus daar hebben we niets aan. Gelukkig was er nog geen schade aan de poot, de vogel wilde goed eten en was nog zeer aggressief. De eerste braakbal was net kof- fiegruis: uitsluitend resten van kevers. We herkenden Meeltor en Mestkever. Wat kan hier gebeurd zijn? Een (uit het nest ge haald?) jong wordt voorbestemd voor de "valkerij", duidelijk door iemand die zoiets misschien eens op de tv heeft gezien, puur ge klungel dus. Het dier ontsnapt, is (nog) niet in staat tot ja gen en heeft zich in leven gehouden met kevers. Of zou hij die als voedsel gekregen hebben? Het liet zich echter aanzien dat hij het avontuur zou overleven; hij kon worden losgelaten na enkele dagen. Sponselee 1 3 7

de Steltkluut | 1980 | | pagina 11