Voorzitter commissie ruilverkaveling uit kritiek op natuurbeschermers DRIEHONDERD METER oever met kwetsbare vegetatie voor betreding willen vrijwaren. En mogen wij vanuit onze doelstelling pleiten voor fourageerplaatsen voor vogels in de Schelde: we pleiten alleen voor 'n redelijke ver deling van de (weinige) beschikbare ruimte, een ruimte die in de toekomst zeker niet toe zal nemen, maar naar we vrezen schrikbarend zal afnemen. Het bestuur. Een hele sterke had de heer van Waes uit Sluiskil zoals U hierna lezen kunt. Tegenover De Stem verklaarde hij als volgt (donderdag 31 juli): SLUISKIL - Als de plannen van de Oost Zeeuwsch- Vlaamse Vogelwacht De Steltkluut om een aantal dijk vakken aan de Westerschelde tot verboden gebied voor sportvissers te verklaren, zul len daarvan ook de vogels het slachtoffer worden; dat al thans is de mening van de heer R. van Waes uit Sluiskil, se cretaris van de Westerschelde Federatie, tevens voorzitter van de Zeehengelclub Sluiskil. immers indien de sportvis sers in bedoelde dijkvakken -en dat zijn er nogal wat—geen wormen meer mogen spitten, zullen die vogels die moelijk hun aas kunnen vinden, geen eten meer hebben. „Als je aan het wormensteken bent, dan moet je maar eens achter je kijken, dan zitten er zo een twintigtal vogels te pikken naar die wormen die zijn blij ven liggen; met andere woor den: geen sportvissers, geen eten voor die vogels. Sport vissers en vogels trekken met elkaar op. Verder zijn er ge noeg plaatsen voor de vogels om aan hun trekken te komen. Bijvoorbeeld zijn daar de Sui kerplaat, de Middenplaat voor Terneuzen, de platen voor Hoedekenskerke en Ossenisse. Maar daar gaan de vogels niet naar toe. Neen, ze zijn gek, daar is geen sportvisser die wormen steekt". Ook over de wijze waarop de plannen van De Steltkluut in het nieuws zijn gekomen, is de heer Van Waes teleurgesteld. „Ik vind het jammer wat hier allemaal gebeurt. Ze nemen zelfs geen contact op met an dere belanghebbenden. Wel grote borden plaatsen met het opschrift: 'Verboden toegang', maar het voornaamste ont breekt volgens mijn mening, namelijk het plaatsen van etensbakken voor de vogels, maar dat hebben ze er niet voor over, die zogenaamde vogel vrienden. Overigens geloof ik niet dat Rijkswaterstaat daar in zal trappen. Ik kan me indenken dat een vogel in de broedtijd rust nodig heeft, maar daar zijn maar twee maanden, april en mei, voor nodig en alleen op de schorren en niet op de slik ken. Maar als je vanaf oktober al geen wormen mag steken, dan vind ik dat erg voor de sportvissers en de vogels, want als het maar een beetje gaat vriezen, kruipen de wormen dieper en wordt het voor vele vogels nog moeilijker om aan eten te komen". Wij hebben hierop één antwoord: Gelukkig dat onze oren op de goed plaats zitten, anders zou een bril niet passen. Met andere woorden: zijn opmerkingen zijn zo volledig gespeend van de meest ele mentaire biologische kennis dat we er echt niet verder op in willen gaan. Ook de heer Vercauteren meende commentaar te moeten leveren, maar ja, wiens bier men drinkt,landschap en natuur betreft tota,. verloren is. Een dergelijke stel- lingname is een trap in de rug van de plaatselijke commissies en de instanties die juist zoveel hebben bijgedragen tot het leefbaar hou den van ons mooie Zeeuws-Vlaam- se land", zei hij in Clinge. De heer Vercauteren doelde op de hevige kritiek die onlangs geuit werd van de kant van natuurbeschermers op het beleid van onder meer staats bosbeheer. HULST - Voorzitter H. Th. P. M. Vercauteren van de commissie ruilverkaveling Kieldrecht heeft vrijdagmiddag tijdens een bijeen komst ter gelegenheid van het ge reedkomen van het beplantings plan Kieldrecht nogal fel uitge haald naar de natuurbeschermers. „Het is absurd om te stellen (wat onlangs is gebeurd) dat voor Zeeuweh-Vlaanderen de zaak wat 1 4 1

de Steltkluut | 1980 | | pagina 15