„Ik dacht dat natuurbeschermers de hand In eigen boezem mochten steken. WU men de ln hun ogen na tuurwetenschappelijke gebieden behouden, dan moeten zij bereid zijn de desbetreffende beheerders of pachters een financiële vergoe ding te geven voor de winstderving die zij lijden. Ik ben ervan over tuigd dat veel agrariërs daar dan wel begrip voor zullen hebben. We leven nu eenmaal in een veelzij dige maatschappij en dan kan het niet altijd van één kant komen". Voorzitter Vercauteren stelde dat de ruilverkavelingen in Koewacht en Kieldrecht landschappelijken creatief iets tot stand hebben ge bracht waar 'we als Zeeuws-Vla mingen trots op mogen zijn'. Volgens hem is het een zaak van nemen en geven. „Is er in het be lang van de ruilverkaveling wat ge nomen, de gemeenschap krijgt er aan de andere kant het veelvoudige voor terug". In dat verband wees hij op de twee gereedgekomen bos- complexen bij Clinge en Hulst. - Zijn populierenweiden met rijtjes "bomen recht-toe-recht- aan nu werkelijk wel bos? - Welke recreatieve waarde hebben die eigenlijk? - En hoeveel van het, de laatste jaren ingeplante "bos" zal dat over een aantal jaren nog zijn? Of zullen het dan toch uitsluitend populieren zijn, omdat de onderbegroeiing gekapt is? Nogmaals: is er dan nog sprake van bos en van enige re creatieve functie? Het zal u verbazen, maar ook ineen dennenbos-model-Staatsbosbeheer- recht-toe-recht-aan valt nog iets te beleven. Het is er bij gebrek aan leven zo stil, dat je er de kevers kunt horen knagen. Mis schien wel de julikever die zich te goed doet aan dennenaalden Gelezen in het tijdschrift Grasduinen, juli 1980, in 'n artikel van Frans Buissink. Afin, we zijn dan toch de enigen niet. WE LAZEN IN: Natuurbeheer in Nederland, levensgemeenschappen. Samengesteld door het Rijksinstituut voor Natuurbeheer. Uit gegeven door het Centrum voor landbouwpublicaties en land- bouwdocumentatie onder het hoofdstuk: Hagen, houtwallen, houtsingels en bomenrijen, onder het hoofdje: BEDREIGING: -Bomenrijen langs wegen worden sterk bedreigd door o.a. weg- verbreding. luchtverontreiniging ten gevolge van gemotori seerd verkeer, strooien van wegzout. OOK de vervanging van de INHEEMSE BOOMSOORTEN door uitheemse zoals CANADESE POPULIER vormt een ERNSTIGE bedreiging Het is net of we dat meer gehoord hebben. KLEINE OORZAKEN Op 12 mei 1980 raakte het rietveld van de Nederlands-Belgische kreek "Het Pereboomsgat" bij Koewacht in brand. Mogelijk doordat via brandglaswerking van een lege fles of van glasscherven het droge riet in brand is gevlogen, alhoewel op zet volgens de omwonende ook niet is uitgesloten. Dankzij het feit dat de Koewachtse brandweer spoedig present was, kon een aantal hectaren rietveld gespaard worden, want, ondanks 1 4 2

de Steltkluut | 1980 | | pagina 16