INVENTARISATIES 197 9 Verder werd er dit jaar op de Oostdijk zelf het Maarts viooltje gesignaleerd, Al deze nieuwelingen verhogen de waarde van hét gebied nog eens en het is dan ook te hopen dat in de toekomst dit gebied de nodige bescherming kan krijgen, in samenhang met een aangepast beheer. Maurice Hoffmann, Olmenstraat 2, 4537 VT Terneuzen. INVENTARISATIE VAN PLANTEN OP DE DOORNDIJK'197Q De Doorndijk is een onverharde dijk, die in de richting noord zuid loopt tussen de Zeedijk en de Kalverdijk. De lengte is onge veer één kilometer. De Doorndijk is in de 13e eeuw aangelegd door de Cisterciënsers Het dijklichaam bestaat hoofdzakelijk uit wit zand dat is afgedekt met een dunne kleilaag. De vegetatie op deze dijk wordt voor een groot deel beinvloed door begrazing van vee. De Westkant van de dijk wordt in zijn geheel daarvoor gebruikt. De Oostkant voor de helft. De andere helft van de Oostkant is met bomen en dicht opeen groeiende struiken begroeid. De grootste variatie aan planten vindt men dan ook op de kruin van de dijk. Hoewel over het gehele seizoen genomen er een be hoorlijk aantal verschillende planten groeit, viel de plantenrijk- dom toch wat tegen. Opvallend was de afwezigheid van b.v. Wilde Marjolein, Aardaker, Heemst, Wederik en Kaardebolplanten die men hier in de buurt wel aantreft. Dit wordt volgens mij veroor zaakt door de aanwezigheid van veel bomen, de begrazing van vee en de noord-zuid richting van de dijk. Hierdoor ligt geen van de lange zijden van de dijk op de warme zuidkant maar aan de minder zon krijgende Oost of Westkant. De onderstaande planten werden gevonden: Agrimonie (veel) Akkerdistel Akkermelkdi stel Akkerhoornbloem Akkerwinde Avondkoekoeksbloem Beemdkroon Bieslook Biggekruid Bitterzoet Bijvoet Donderkruid (2 stengels) Duizendblad Fluitekruid gewoon Knoopkruid gewone Klaproos Groot Kaasjeskruid Heermoes Herderstas je Herfstleeuwetandi Hoenderbeet Hondsdraf Hop 0\ Hopklaver J aeobskruiskruid Koninginnekruid Klein Kruiskruid Kattendoorn (nog al veel) (komt daar de naam Doorndijk van- Maartsviooltje daan?) Madeliefje Margriet Muizenoor (veel aan de westkant waar gegraasd wordt) 1 4 7

de Steltkluut | 1980 | | pagina 21