NIEUWE BROEDVOGEL! EUROPESE KANARIE - BROEDGEVAL IN HULST Hoewel waarnemingen van Europese kanarie in onze gewesten zich over bijna tien jaar uitstrekken is het toch erg leuk dit kleine vogeltje eens met eigen ogen te zien. Reeds afgelopen winter werd de Europese kanarie waargeno men in de buurt van de Jansenius Scholengemeen schap in Hulst (12-12-79 W.Vonck 3 ex.5-1-80 4 ex. A.de Kind) Mijn eerste eigen waarne ming dateert van 29 april 1980 toen ik hoog in de berken achter in onze tuin een pimpelmees groot vo geltje een mij onbekend liedje hoorde zingen. Ook met de vlug erbij gehaalde verrekijker kon ik de klei ne druktemaker aanvankelijk niet thuisbrengen. Met de boeken erbij bleef er tenslotte slechts één mogelijlheid over: Europese kanarie. Later op de avond van dezelfde dag lieten twee zingende mannetjes en een vrouwtje zich bij het licht van een laagstaande zon goed bekijken. Ik noteer hieronder wat kenmerken zoals die op genoemde datum als eerste impressie door mij werden opgeschreven: een "dik" pimpelmeesje doch met een kortere, gevork te staart, snel en rommelig, zelfde tempo als heggemus doch veel regelmatiger, een beetje "krassig, schel en rinkelend" doch géén kanarieachtige rollers, hangt niet zoals een sijs (waarop hij in eerste instan tie leek) op meesachtige wijze tijdens het fourageren aan de takken maar zit gewoon rechtop hoog in de boomkruinen geel voorhoofd, nek en keel-borst, gele stuit, valt erg op tijdens het vliegen, twee lichte vleugel- strepen en gestreepte flanken, weinig geel, opvallende streping. Eenmaal de zang van de Europese kanarie kennende, hoorde ik hem na 29 april bijna dagelijks, doch meer exemplaren dan twee mannetjes en eén vrouwtje heb ik niet gezien. Op 10 mei des middags zag ik een 3 in baltsvlucht. Deze doet 1 4 9 grootte vlucht zang: gedrag:

de Steltkluut | 1980 | | pagina 23