JACHT op de Wes terschelde vervolgens het rechteroog (het linker blijft open!) en draai zonodig aan de oculairinstelring totdat door heide o- gen het beeld scherp wordt waargenomen. Ik hoop dat IJ zo wat beter wijs kunt uit de grote hoeveelheden kijkers die te koop zijn. Tenslotte nog dit: hebt u een bepaalde kijker op het oog, vraag dan of u hem een tijdje mag gebruiken, dan kunt u beter beoordelen of dat werkelijk dé kijker is die u zoekt. SUCCES!! Peter Maas. De Westerschelde is een estuariumgebied zoals we in Nederland geen tweede kennen. Het is een centraal gelegen arm, met daar omheen bij laag water droogvallende slikken, stranden, zandban ken en, niet in de laatste plaats, schorren. Eén van die schor ren is het Verdronken Land van Saeftinghe. Dit zeer uitgebreide brakwatergetijdengebied is van nationale en internationale zeld zaamheid. Veel van de genoemde gebieden kunnen fungeren als hoog- watervluchtplaatsgebieden waar vogels zich kunnen terugtrek ken voor het opkomende water. De Westerschelde vormt een onafscheidelijk geheel met andere (voormalige) zeearmen zoals Grevelingen, Haringvliet, Ooster- schelde e.a. Een gebied dat samen het Deltagebied genoemd wordt, eigenlijk ten onrechte. In december 1974 verscheen er een publicatie van Saeijs en Bap tist, getiteld: "De internationale betekenis van de Deltawate ren voor vogels". Hierin wordt het Deltagebied getoetst aan internationaal erken de normen, die voor een aantal vogel soorten uit de groep van de eenden, ganzen, zwanen en een aantal steltlopersoorten, zijn vastgesteld. Wanneer een vogelsoort een bepaald aantal in een gebied over schrijdt, dan is dit gebied van internationaal ornithologisch belang. Er dient dan ook gestreefd te worden naar het behoud van deze gebieden. In het rapport worden diverse soorten op gesomd die deze criteria overschrijden, waarmee dus is aange toond dat de Westerschelde een zeer belangrijk gebied is voor vogels. Voor tenminste 16 soorten kan het Westerschelde-gebied van internationale betekenis worden genoemd. Dit wil echter ab soluut niét zeggen dat het gebied voor andere soorten niét be langrijk zou zijn! Eén en ander is gebaseerd op gegevens uit het telseizoen '72/73 en op gegevens van recente datum. Enkele voorbeelden van vogelsoorten, die in belangrijk groot aantal in het Westerschelde-gebied voorkomen, staan met maxi male aantallen vermeld. 1 3 4

de Steltkluut | 1980 | | pagina 8