Smient: 19800 Scholekster: 17600 Pijlstaart: 6700 Tureluur: 9200 Andere "belangrijke soorten voor het Westersche1de-ge bied zijn Bontbek-, Strand- en Zilver plevier. En ook Bonte-, Kanoet- en Drieteenstrandlo- per Ondanks deze fei ten vinden er in dit gebied aktiviteiten plaats die zeker niet ten goede komen van de vogels. Eén er van willen we hier nader bekijken, nlde jacht, met de verschillende kanten ervan. Jacht staat de laatste tijd meer en meer ter discussie. Deze dis cussie kan positief uitvallen, wanneer de jacht gebruikt wordt als een middel om schade aan bv. de landbouw te voorkomen of te beperken. Bij jacht op de Westerschelde kan hier echter geen sprake van zijn. Vogelsoorten die in de jachtwet genoemd worden, kunnen, zolang ze buitendijks zitten, op geen enkele manier schade aan wie of wat ook berokkenen. Ons inziens werkt jacht hier zelfs net omgekeerd. Wanneer er immers geschoten wordt op bv. een groep Wilde Eenden, dan zul len er misschien een paar geraakt worden. Het overgrote deel van de groep vliegt weg naar een plaats waar ze zich veilig achten. Dit kan in sommige gevallen best een gebied zijn wat buitendijks gelegen is. Landbouwgronden dus! Aparte vermelding dient hier de Ganzenjacht. Deze zeer omstre den vorm van jacht vindt ook plaats in het Westerschelde- gebied, o.a. in Saeftinghe. Weliswaar is de jacht alleen geopend 's morgens tot 10 uur, toch kan jacht in dit tijdvak leiden tot enorme verstoring in het dagelijks ritme van de ganzen. Eenmaal op de wieken, komen ganzen niet vlug terug tot rust. En nogmaals: Wat voor schade of last kunnen ganzen in dit gebied doen?! Dit geldt ook voor o.a. Wintertaling, Pijlstaart, Smient en vele andere soorten. De jacht op de Westerschelde wordt hiermee een bijzonder twij felachtige zaak. Er is geen sprake van één of andere beheers- jacht. We kunnen er maar één woord voor vinden: PLEZIERJACHT!! Dat zo iets nog kan voorkomen is een hoogst bedenkelijke zaak. Toch zeker wanneer ook de volgende aspekten in ogenschouw wor den genomen. Het Westerschelde-gebied is een uitgestrekt, vlak gebied. De jagers zullen de vogels dus niet gemakkelijk dicht kunnen be naderen. Dit houdt automatisch in dat vaak vanaf grotere af- 1 3 5

de Steltkluut | 1980 | | pagina 9