EXCURSIEVERSLAGEN AFSLUITING DETERMINATIECURSÏÏS ERTIG JUNI werd. de cursus plantendeterminatie af gesloten. Het weer liet toe dat dit tuiten gebeur de. Niet alleen daarover was men tevreden, maar ook dat wederom 24 personen aan deze cursus hadden deel genomen. Voor het bestuur een teken dat er een dui delijke behoefte aan bestaat. Ook de cursisten waren vol lof over de deskundige en duidelijke opleiding die ze van de heer H. Maas gekregen hadden en over de hulp die verleend werd door me vrouw Maas en de heer J. Francken. De cursusleider op zijn beurt roemde het gro te enthousiasme waarmee zijn "leerlingen" gewerkt hadden. Namens het bestuur overhandigde de voor zitter een drietal plaatjes met vogelge luiden en van de cursisten kreeg de heer Maas een boekenbon aangeboden. G.Sponselee GRASSENEXCÏÏRSIE 10 mei 1980. Wie dacht dat één grassenexcursie genoeg was om gras sen "onder de knie" te krijgen, heeft het mooi mis. Deze tweede dag was dan ook een poging om de gaten in onze kennis ietsje kleiner te maken. Onder de vak kundige leiding van Anton van Haperen lukte dat aar dig. Of alles wat we deze dag hebben opgestoken blijft hangen, is echter wel de vraag. Grassen die we zoal tegen kwamen waren: Rood zwenkgras, Engels raaigras, Kropaar, Ruw beemd gras, VeldbeemdgrasStraatgras, Kweek, Rietzwenkgras Italiaans raaigras, Echte witbol, Frans raaigras, Ge knikte vossestaart, BeemdvossestaartFioringras, Rietgras en natuurlijk Riet. Het valt al niet mee om bloeiende grassen op naam te brengen. Nog lastiger wordt het als zelfs de bloemen ontbreken; vegetatieve herkenning dus. Toch is het soms aan hele simpele dingetjes te zien wat voor soort het is: Heeft de plant een rood gestreepte py- amabroek aan? Dat moét dan Witbol zijn, zijn de oortjes gewimperd? Geen twijfel mogelijk, dat is Rietzwenkgras. Maar meestal moet je op veel kleinere dingen letten: de vorm en kleur van het tongetje,is het topblad in gerold of gevouwen en zijn de bladen geribd dan wel ietsje minder geribd of helemaal ongeribd. Kortom, een hoop vaktaal waar je niet goed van zou worden. 1 73

de Steltkluut | 1980 | | pagina 15