VAN ONZE LEDEN Een dezer dagen kreeg ik van de heer Sponselee een fraai schelpje toegezon den met het verzoek na te gaan wat de naam hiervan was. Het was gevonden in het Zwin. De fraaie vorm laat geen twijfel "be staan, het is nl. een Trivia en de vorm hiervan is zodanig, dat ook wat de grootte "betreft, een overeenkomst opgaat met een koffieboon. Zo wordt het schelpje buiten de literatuur dan ook wel genoemd. Het gevonden exemplaar is 10 mm lang en 7 mm breed. Het heeft een vlakke basis en een bolle rugzijde. Op de vlakke basis bevindt zich een spleetvormige mond waarbij de mondran den naar binnen zijn gekruld. Je zou kunnen zeggen dat het schelpje twee polen heeft. De riggels op het schelp je lopen van een lichte streep op de rugzijde naar links en rechts tot in de mondrand, waarbij ze als het ware naar de polen afbuigen. Recente exemplaren zijn grijs of rose. Zeer zelden wordt op aangespoeld materiaal een levend exem plaar gevonden. Trivia is de geslachtsnaam, maar het onderscheid in de soortna men levert wel eens moeilijkheden op. In de Noordzee komen twee soorten voor nlde Trivia monacha (voor het eerst beschreven door Da Costa in 1778) en de Trivia arctica (beschreven door Montagu in 1803). Het verschil tussen beide soorten is enkel gelegen in het voorkomen van drie donke re vlekjes op de rugzijde van de Trivia monacha. Het gevonden exemplaar is kennelijk een fossiel exemplaar. Het is wat afge sleten en heeft een grijze kleur en ik meen toch donkere vlekken op de rugzijde te kunnen waarnemen. Ik houd het daarom op een Trivia monacha. Vondsten van recente exemplaren worden als zeer zeldzaam be schouwd. Af en toe wordt er in het Zwin ook weieens een fossiel exemplaar gevonden zoals in dit geval. Het blijft dus een zeld zaam geval. Enige jaren geleden vond ik in het Zwin ook eens een exemplaar, maar dit was zo zwaar geschonden, dat de soort naam niet kon worden gegeven. Zoals gezegd een zeldzaam exemplaar voor het strand, maar in de Westerschelde als fossiel toch niet zo zeldzaam. Bij het opspuiten van de Westerschelde-dijken zijn er vele "kof fie boontjes" gevonden. Vergelijken we deze vondsten met die welke zijn gevonden in het Antwerpse, dan moet worden geconclu deerd, dat het Pleistocene of Pliocene exemplaren zijn. In het TRIVIA MONACHA Trivia monacha (Da Costa) Luiks boven en rechts. Trivia arctica (Montagu) Links onder. 2h x vergroot. 1 78

de Steltkluut | 1980 | | pagina 20