Het Verdronken Land van Saeftinghe ENIGE HISTORISCHE VONDSTEN BIJ SAEFTINGHE IN DECEMBER 1979. Op woensdag 12 december 1979 kwam er bij een inspectie op een van de baggerschepen die de Schelde op diepte houden, een grote zware arduinen steen aan dek gerold. Gelukkig wist de heer R„ Bleijenberg, die in de buurt was, het gevaarte te bemachtigen en het op Doel aan de wal te zetten. Gewoonlijk worden dergelijke vondsten onmiddel lijk weer over de muur gezet aangezien de trammelant eromheen, een hoop tijd kost en het spreekwoord "tijd is geld" geldt zeer zeker in deze bedrijfstak. Zo is het nlbekend dat reeds diverse malen een zware arduinen steen is bovengebaggerd met een jaartal en andere inscripties erop maar deze is evenzovaak weer geretourneerd naar de plaats van herkomst. Niet onwaarschijnlijk is dit steeds dezelfde steen geweest. "Onze" steen nu, werd gevonden in een strook tussen boei 76 en boei 78 (zie fig 1en was nauwelijks aangegroeid hetgeen doet ver moeden dat hij lange tijd onder het zand begraven heeft gelegen. Ook vertoonde hij nogal wat sporen van geweld hetgeen vermoedelijk te wijten is aan een ontmoeting met de snijkop van de zuiger. Voor de vorm etc zie figuur 2. In de steen waren diverse insparingen ingelaten waarvan enkele nog vol zaten met lood en één met ijzer: Blijkbaar de verankering in de oorspronkelijke omringende constructie. Maten en vorm doen vermoe den dat het een onderdeel is geweest van een post van een poort. Van de heer J.A.Trimpe Burger van het R.O.B. aan wie we foto's en een tekeing toezonden, kregen we de volgende bijzonderheden: De heer J.H.Kluiver uit Middelburg was van mening dat het reliëf op de steen een zogenaamde "Vlaamse wortel met gesp" voorstelt, èen Renaissance-ornament dat o.a. nog zou zijn te zien op een "kast Figuur 1 Figuur 3. 1 4

de Steltkluut | 1981 | | pagina 16