van Bal" in het Zeeuws Museum in Middelburg (Bal, antiquair te Mdben op het Brouwerspoortje aan de Wagenaarstraat te Middel burg. Volgens HASLINGHUIS, E.J., Bouwkundige termen, Utrecht 1953» loopt de Late Renaissance tot ca. 1580 zodat de steen dan zou da teren van voor de ondergang van de Heerlyüiqyd Saeftinghe in 1585/ 86. Gezien vindplaats, zwaarte en het feit dat in die tijd alleen belangrijke gebouwen in steen werden opgetrokken, ligt het na de bestudering van enige oude kaarten, vergeleken met de huidige to pografische kaart, het meest voor de hand als zou deze steen af komstig zijn van het voormalige Scheldefort Haeften. Een tweede steen werd op 23 december 1979 gevonden door E.Bogaert tijdens een bemonsteringstocht op de Turfbanken plm 500 meter ten zuiden van boei 81A (zie fig 1). Geen arduin ditmaal, maar zand steen, aanzienlijk lichter (plm 15 kg) maar wel geheel overwoekerd met zeepokken zodat de steen al geruime tijd in het water moet heb ben gelegen. Slechts één van de smalle zijden was bewerkt in de vorm van een pinakel, de rest was vrij vormeloos en heeft vermoede lijk de verbinding gevormd met omringend metselwerk. Voor de vorm etc zie fig 3» Over datering etc is momenteel nog niets bekend. Beide stenen zijn op maandag 24 december door ons overgebracht naar Hulst ter bestudering en zullen aan de collectie van het Streek museum te Hulst worden toegevoegd. Met dank aan de heer J.Franken uit St.Jansteen die zo bereidwillig was het vervoer voor z'n rekening te nemen. M.A.Buise, Julianalaan 11, 4561 JA Hulst. ENKELE CURIOSA GEVONDEN BIJ SAEFTINGHE. Eind november 1979 werd op de Schelde ter hoogte van de Noord aan de oostkant van het Verdronken Land van Saeftinghe tussen boei 74 en 76 een leemachtige kei opgebaggerd. Via de heren R.Bleyenberg en G.SponsBlee belandde een stukje ervan ter determinatie bij het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie te Leiden waarvan we nader hand het volgende schrijven ontvingen: "De steen die U ons toezond de Klei van Boom,een oudere afzetting van het Oligoceen (Rupelien) (26 tot 38 miljoen jaar geleden. MB). Of deze steen uit de klei zelf is opgebaggerd of dat de steen in later tijd is verplaatst en in jongere sedimenten is terechtgekomen is met de ons bekend zijnde 16

de Steltkluut | 1981 | | pagina 18